Trwa ładowanie...
01-08-2005 11:50

Powstańczy "Marsz Mokotowa"

Kilkaset osób uczestniczyło w stolicy w Marszu Mokotowa, organizowanym co roku w ramach obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Złożono kwiaty przed pomnikiem "Mokotów Walczy 1944" oraz przed tablicą upamiętniającą autorów "Marszu Mokotowa" - jednej z najsłynniejszych piosenek powstania.

Powstańczy "Marsz Mokotowa"Źródło: PAP
d42sa9s
d42sa9s

1 sierpnia wszyscy Polacy są warszawiakami - powiedział b. premier Jerzy Buzek do zebranych przed pomnikiem "Mokotów Walczy 1944" w parku Orlicz-Dreszera, skąd wyruszył marsz.

Prezes środowiska pułku AK "Baszta", który walczył właśnie na Mokotowie, Wojciech Militz podkreślał, że waga powstania wraz z kolejnymi obchodami rośnie. Dziś czujemy dumę i satysfakcję z tego, że czyn, którego dokonaliśmy 1 sierpnia 61 lat temu, zyskał należytą uwagę i szacunek.

Przypomniał, że walki w tej dzielnicy trwały 57 dni, a powstańcy na Mokotowie byli "bastionem, który bronił od południowej strony całego powstania warszawskiego".

Na uroczystości obecni byli m.in. byli powstańcy z "Baszty", kombatanci, przedstawiciele władz miasta, dzielnicy, wojska, harcerze oraz mieszkańcy Mokotowa.

d42sa9s

Pomnik "Mokotów Walczy 1944" jest hołdem dla wszystkich powstańców Mokotowa. Kwiaty przy pomniku złożyły delegacje pułku "Baszta", a także m.in. władz miasta, dzielnicy, ZHP i ZHR, policji i straży miejskiej, mieszkańców. Pamięć poległych powstańców mokotowskich uczczono odegraniem przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji Państwowej "Marszu Mokotowa" oraz zapaleniem znicza.

Po zakończeniu uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczy 1944" jej uczestnicy przemaszerowali ulicą Puławską do parku Morskie Oko, gdzie złożono kwiaty i oddano salwę honorową przy pomniku upamiętniającym mord powstańców z pułku "Baszta" na ulicy Dworkowej.

Tam właśnie 27 września 1944 roku, po kapitulacji Mokotowa w powstaniu, Niemcy zamordowali 119 powstańców z "Baszty". Powstańcy zabłądzili w kanałach przedzierając się do Śródmieścia i przez pomyłkę wyszli z włazu, który znajdował się przy Dworkowej 3/5, na terenie komendy żandarmerii na powiat warszawski.

Niemcy dokonali mordu wbrew umowie kapitulacyjnej dzielnicy, która gwarantowała traktowanie powstańców jako jeńców wojennych.

W drodze do parku Morskie Oko maszerujący zatrzymali się przy tablicy upamiętniającej twórców "Marszu Mokotowa" - Mirosława Jezierskiego "Karnisza", który napisał słowa do tej piosenki, oraz Jana Markowskiego "Krzysztofa", autora muzyki. Ich pamięć uczczono ponownym odegraniem marszu i złożeniem kwiatów pod tablicą.

d42sa9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42sa9s
Więcej tematów