Trwa ładowanie...

Powstańcy stają w obronie uczestników Marszu Równości. Padły mocne słowa

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich nie kryją oburzenia aktami agresji podczas Marszu Równości w Białymstoku. - Każdemu człowiekowi należy się szacunek i godność, również temu, który bierze udział w Marszu Równości – mówią powstańcy.
Share
Według powstańców, nie ma zgody na akty agresji pod adresem uczestników Marszu Równości
Według powstańców, nie ma zgody na akty agresji pod adresem uczestników Marszu RównościŹródło: East News, Fot: Marek Maliszewski
d3jg3di

Nie milkną echa wydarzeń sprzed kilku dni. Po tym, jak uczestnicy Marszu Równości w Białymstoku zostali zaatakowani przez agresywnych przedstawicieli środowisk kibicowskich, nacjonalistycznych i homofobicznych, opinia publiczna domaga się ukarania osób, które brały udział w zamieszkach.

W czwartek MSWiA poinfomowało, że policjanci zidentyfikowali już 92 agresywnych uczestników sobotnich wydarzeń.

Na kilka dni przed obchodami 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego głos w sprawie zamieszek zabrali powstańcy zrzeszeni w Związku Powstańców Warszawskich, a także Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Wirtualna Polska jako pierwsza dotarła do oświadczenia wydanego przez powstańców i przedstawicieli Fundacji.

d3jg3di

Zobacz także: #SpełnijmyMarzeniePowstańca. Spotkajmy się 1 sierpnia i pokażmy, że pamiętamy

"Uważamy, że walcząc o wolną Polskę, Polskę dla wszystkich, mamy obowiązek zabrać głos w obronie ludzi słabszych. Większość nie ma prawa poniżać mniejszość. Silniejszy nie ma prawa bić słabszego, w tym dzieci" - czytamy w oświadczeniu.

"Nie ma zgody na akty przemocy wobec jakichkolwiek ludzi, w jakiejkolwiek postaci w wolnej, demokratycznej, tolerancyjnej Polsce, w Unii Europejskiej. Nie ma zgody na poniżanie mniejszości seksualnych w kraju, w którym homoseksualiści byli zabijani przez faszystów za swoją odmienność. Nie ma naszej zgody na bicie i opluwanie drugiego człowieka, a także na wykorzystywanie symbolu naszej walki z okupantem – symbolu Polski Walczącej - piszą autorzy oświadczenia.

    Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, Fot: archiwum prywatne

"Z przykrością stwierdzamy, że to kolejne wydarzenie, po "marszu nacjonalistów”, "urodzinach Hitlera” i wydarzeniach w Pruchniku, które pokazuje, że polskie społeczeństwo zaczyna zapominać czym kończy się nienawiść. W Białymstoku obudziły się najgorsze instynkty osób, które odczłowieczały drugiego człowieka. Takie wydarzenia przypominają te sprzed II wojny światowej i nie mogą zostać niezauważone lub przemilczane. Apelujemy do władz Rzeczypospolitej o podjęcie działań prawnych wymierzonych w sprawców. Apelujemy do polityków: stop mowie nienawiści i dzieleniu społeczeństwa" - czytamy w dokumencie.

d3jg3di

Pod dokumentem podpisali się wiceprezesi Związku Powstańców Warszawskich: ppłk Zbigniew Galperyn oraz Halina Jędrzejewska a także prezes Fundacji Rafał Szczepański. Ten ostatni w rozmowie z Wirtualną Polską, nawiązał do osoby gen. Zbigniewa Ścibora - Rylskiego - uczestnika Powstania Warszawskiego.

- Nie można się biernie przyglądać rodzącej się nienawiści. Musimy działać zanim będzie za późno. Zanim nie powtórzymy błędów sprzed II wojny światowej, kiedy to chora ideologia wykluczenia zaśmieciła ludzkie umysły. Nasz przyjaciel gen. Zbigniew Ścibor-Rylski apelował, aby nie dzielić ludzi, a jednoczyć i aby przekazywać skarb wolności kolejnym pokoleniom – mówi Wirtualnej Polsce Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jg3di

Podziel się opinią

Share
d3jg3di
d3jg3di
Więcej tematów