Trwa ładowanie...

Powrót do szkół. Rozporządzenie MEiN ws. nauczania hybrydowego

Kiedy powrót do szkół? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców oraz uczniów. MEiN opublikowało nowe zasady organizacji pracy szkół w wybranych województwach. Przypomnijmy, że od poniedziałku w niektórych regionach obowiązywać będzie nauczanie hybrydowe.

Share
Powrót do szkół. Rozporządzenie MEiN ws. nauczania hybrydowego
Powrót do szkół. Rozporządzenie MEiN ws. nauczania hybrydowegoŹródło: Getty Images, Fot: Photonews
dv1mrqj

Kiedy powrót do szkół? Na to pytanie nie można jeszcze konkretnie odpowiedzieć. W czwartek minister Przemysław Czarnek przekazał, że ma nadzieję, że "jeśli uda się powstrzymać trzecią falę pandemii koronawirusa", możliwy jeśli powrót do szkół w 2021 roku w perspektywie poświątecznej. - Kwiecień jest realny - powiedział w TVP Info Przemysław Czarnek.

W czwartek Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało nowe zasady organizacji pracy szkół od 15 do 28 marca. Resort w komunikacie nie odniósł się do powrotu uczniów do szkół w 2021 roku. Wyjaśnił jednak, jak będzie wyglądać nauczanie hybrydowe.

dv1mrqj

Nauczanie hybrydowe. Rozporządzenie MEiN

Od 15 do 28 marca uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych w województwach: pomorskim, mazowieckim oraz lubuskim będą mieli prowadzone nauczanie hybrydowe tzw. naprzemiennie.

W związku z tym wielu rodziców zastanawia się nad tym, co tak naprawdę w praktyczne oznacza "nauczanie hybrydowe". Wyjaśnił to resort szkolnictwa.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby zorganizować naukę, stosując poniższe zasady:

  • W budynku szkoły zajęcia ma nie więcej niż 50 proc. uczniów.
  • Lekcje zdalne ma co najmniej 50 proc. uczniów.
dv1mrqj

Powrót do szkół. W woj. warmińsko-mazurskim także nauczanie hybrydowe

Na stronie rządowej opublikowano także wytyczne dotyczące nauki na Warmii i Mazurach. "W województwie warmińsko-mazurskim na kolejne dwa tygodnie zostają utrzymane ograniczenia dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, z tym że ograniczenia te będą polegać na wprowadzeniu zasad nauczania hybrydowego" - czytamy.

Jest to więc analogicznie jak w przypadku województw: pomorskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego. Tam dyrektorzy placówek także muszą zorganizować nauczanie hybrydowe, stosując się do zasad MEiN.

Dzieci i młodzież ze starszych klas nadal uczą się zdalnie.

Zobacz też: Coraz więcej zakażeń. Kończą się miejsca w mazowieckich szpitalach

Kiedy powrót do szkół w 2021? Nauka w pozostałych województwach

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że w pozostałej części kraju szkoły oraz placówki specjalne będą funkcjonować tak, jak dotychczas. Z nauki stacjonarnej korzystają m.in. uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Dzieci z klas wyższych oraz młodzież ze szkół średnich uczy się zdalnie.

"Ponadto utrzymane zostały dotychczasowe rozwiązania dotyczące dziecka niepełnosprawnego lub ucznia, który nie ma możliwości nauki w domu" - dodał resort szkolnictwa.

Swoje funkcjonowanie nie zmieniają także szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe: sportowe, mistrzostwa sportowego oraz szkoły z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego.

dv1mrqj

Podziel się opinią

Share
dv1mrqj
dv1mrqj
Więcej tematów