Powrócił zwyczaj całowania papieskiego trzewika
W Pałacu Apostolskim podczas sobotniej audiencji Jana Pawła II dla delegacji Beninu przywrócono dawny zwyczaj głębokiego ukłonu do stóp papieża, połączonego z pełnym czci pocałunkiem złożonym na papieskim trzewiku.
15.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Przedstawiciele Beninu przybyli do Rzymu z okazji zakończonego w czwartek szczytu Światowej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i - podobnie jak w ostatnich dniach wielu innych uczestników szczytu - zostali przyjęci na krótkiej audiencji przez Jana Pawła II.
Prywatna rozmowa papieża z prezydentem Beninu, Mathieu Kerekou, trwała 15 minut, po czym nastąpiła oficjalna część audiencji, połączona z wymianą podarunków.
Ku zaskoczeniu dostojników domu papieskiego, podczas przedstawiania papieżowi członków delegacji Beninu przez prezydenta tego kraju, który wskazywał na swoich podwładnych niewielkim berłem, każdy z uczestników delegacji klękając przed Janem Pawłem II poza tradycyjnym ucałowaniem papieskiego pierścienia pochylał się także do jego stóp, przywracając na chwilę dawno zarzucony rytuał całowania papieskiego trzewika.
Rytuał całowania papieskiego trzewika, podobnie jak papieska lektyka, z której zrezygnował już Paweł VI, a której nigdy nie używał Jan Paweł II, wywodził się z czasów świeckiej potęgi państwa papieskiego i zaczął zanikać wraz z jego upadkiem po zjednoczeniu Włoch w 1860 r.
Tradycja składania ukłonu do stóp osób otaczanych szczególną czcią zachowała się jeszcze w postaci obyczaju składania pocałunku na stopach niektórych figur świętych, między innymi całowania przez niektórych wiernych stopy posągu św. Piotra w bazylice watykańskiej.
W Beninie, liczącym około 6 mln mieszkańców, katolicy stanowią 40% ludności. Prezydent Beninu, katolik Mathieu Kerekou, został wybrany ponownie na to stanowisko w 1996 roku. Wcześniej był szefem państwa w latach 1972-90. (an)