Powitanie papieża w Sofii
Rozpoczynający czterodniową wizytę w Bułgarii papież Jan Paweł II został w czwartek późnym popołudniem oficjalnie powitany przez władze państwowe na Placu Św. Aleksandra Newskiego w centrum Sofii.
23.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Jan Paweł II dojechał tam samochodem z lotniska, gdzie wstępnie powitał go w imieniu władz minister spraw zagranicznych Bułgarii, Sołomon Pasy.
Przed Soborem Św. Aleksandra Newskiego - stanowiącym wotum za wyzwolenie Bułgarii spod niewoli tureckiej w 1878 r. - papieża oczekiwał prezydent Bułgarii, Georgi Pyrwanow. Jan Paweł II zasiadł na tronie okrytym tkaniną w barwach watykańskich.
To zaszczyt i satysfakcja móc przyjmować papieża na bułgarskiej ziemi, w zaprzyjaźnionym państwie - powiedział Pyrwanow. Prezydent podkreślił, że z radością podejmuje zwierzchnika Kościoła katolickiego w ojczyźnie jednej z najstarszych cywilizacji europejskich, w jednym z najstarszych państw chrześcijańskich.
Na bogatym historycznym tle Wasza wizyta jest jeszcze jednym świadectwem Waszego zaufania do narodu bułgarskiego i państwa bułgarskiego - powiedział Pyrwanow. Dał w ten sposób do zrozumienia, że podobnie jak opozycyjny wobec niego rząd bułgarski uważa przyjazd papieża za definitywne zdjęcie z Bułgarii odium domniemanego współorganizatora zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku.
Papież podkreślił w swym w przemówieniu, że przyjazd do Bułgarii jest _ spełnieniem pragnień, które od dawna nosił w sercu. Zwracając się do całego narodu bułgarskiego, papież podkreślił jego chrześcijańskie korzenie, bogactwo kultury, a także tradycyjną gościnność. Przypomniał w związku z tym ocalenie podczas wojny tysięcy bułgarskich Żydów przed zagładą. Jan Paweł II wyraził pragnienie, by jego _wizyta pomogła w lepszym wzajemnym poznaniu Kościoła katolickiego i bułgarskiej Cerkwi prawosławnej, tak aby w przyszłości - wedle słów św. Pawła z 1. Listu do Koryntian - nie było wśród nas rozłamów.
Papież przypomniał, że wielu synów ziemi bułgarskiej w bohaterski sposób przeżywało swą wiarę w Chrystusa, nierzadko składając ofiarę życia. Głównym akcentem liturgicznym przyjazdu Jana Pawła II do Bułgarii będzie niedzielna beatyfikacja trzech tamtejszych księży-męczenników, którzy w 1952 roku padli ofiarą komunistycznych mordów sądowych.
Jan Paweł II wyraził również nadzieję, że UE okaże Bułgarom pomoc w rekonstrukcji państwa.
Papież odczytał osobiście tylko fragmenty przemówienia, skierowane bezpośrednio do uczestniczących w powitaniu osobistości. Pozostałe części przygotowanego tekstu czytał lektor.
Jan Paweł II uzupełnił swoje przemówienie błogosławieństwem, wygłoszonym w języku włoskim: Niech Bóg błogosławi Bułgarię, niech Bóg błogosławi Bułgarów.
Powitanie papieża było transmitowane na żywo przez wszystkie trzy ogólnobułgarskie kanały telewizyjne.
Po powitaniu papież udał się na wypoczynek do odległej o kilkaset metrów nuncjatury, kończąc tym samym czwartkowy oficjalny program wizyty.(miz)