Potwierdziły się przypuszczenia synoptyków. Nie mają wątpliwości, jaka będzie zima

Jaki będzie przełom 2024 i 2025 roku? Najnowszy model CFS potwierdza ostatnie doniesienia IMGW. Zimowa aura nie będzie nas rozpieszczać. Oto, co może nas czekać w najbliższej przyszłości.

Prognoza długoterminowa na nadchodzącą zimę
Prognoza długoterminowa na nadchodzącą zimę
Źródło zdjęć: © PAP, imgw

08.11.2024 | aktual.: 08.11.2024 07:43

W październiku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił eksperymentalną prognozę pogody na przełom 2024 i 2025 roku. Dzięki temu poznaliśmy przewidywania na okres od listopada do lutego.

Z prognozy wynikało, że zimą w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza będzie powyżej normy z lat 1991-2020. Podobnie ma to wyglądać w przypadku miesięcznej sumy opadów atmosferycznych.

Opublikowany właśnie amerykański model CFS potwierdza ostatnie doniesienia. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas ciepła zima, z jedynie krótkotrwałymi zimowymi akcentami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To będzie ciepła zima w Polsce

W przeważającej części Europy w miesiącach zimowych zobaczymy temperatury przewyższające normy wieloletnie. Wstępnie wiadomo, że zima 2024/2025 r. będzie ciepła i jeśli zimowe okresy z dwucyfrowym, całodobowym mrozem się zdarzą, to nie będzie ich dużo oraz okażą się na ogół krótkotrwałe. W okresie od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. temperatura okaże się wyższa o średnio 1.5-2℃.

Jak informuje Arkadiusz Wójtowicz z portalu Fani Pogody, prognoza sygnalizuje, że występować ma dominacja opadów atmosferycznych w formie ciekłej i rzadsze okażą się opady śniegu. Nawet w górach śniegu może być mniej niż w minionych latach.

"Martwić może za to prognozowana suma opadów, która nie pozwoli odbudować wód gruntowych po lecie oraz niska może być wilgotność gleby. Optymalnie byłoby, gdyby zimą częściej padał śnieg i zalegał na ziemi, niż deszcz. Tak się jednak najprawdopodobniej nie stanie" - pisze w analizie Wójtowicz.

Źródło: IMGW, Fani pogody

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (177)