Taka będzie zima 2024/2025. Znana prognoza IMGW
Prognoza pogody na zimę. Jaki będzie przełom 2024 i 2025 roku? IMGW przygotował już eksperymentalną prognozę na kolejne cztery miesiące. Czego należy się spodziewać w okresie od listopada do lutego? Oto, co może nas czekać w najbliższej przyszłości.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił eksperymentalną prognozę pogody na przełom 2024 i 2025 roku. Dzięki temu poznaliśmy przewidywania na okres od listopada do lutego.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Pogoda na zimę 2024/2025. Synoptycy już znają prognozy
Synoptycy z IMGW prognozują, że w listopadzie 2024 roku w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza będzie powyżej normy z lat 1991-2020. Podobnie ma to wyglądać w przypadku miesięcznej sumy opadów atmosferycznych.
Nieco inaczej będzie w grudniu 2024 roku. W tym przypadku meteorolodzy przewidują, że średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Nieco cieplej może zrobić się na zachodnich krańcach Polski.
"Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej" - czytamy w prognozie IMGW.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koala przyłapana na stacji w Sydney. Nie dała się złapać strażnikom
Jeśli chodzi o styczeń 2025 roku, meteorolodzy IMGW przewidują, że średnia miesięczna temperatura powietrza w zdecydowanej części kraju powinna przekraczać normę wieloletnią z lat 1991-2020. Na północy temperatury powinny utrzymywać się w granicach normy. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych może przekraczać normę wieloletnią.
Meteorolodzy z IMGW przewidują, że również w lutym 2025 roku średnia miesięczna temperatura powietrza w sporej części kraju będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Wartości powyżej normy mogą pojawić się na południu Polski. Możliwe jest za to przekroczenie normy wieloletniej pod względem miesięcznej sumy opadów.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych - "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy, to można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- poniżej normy, to można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- w normie, to można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Czytaj także: