PolskaPoszukiwania spóźnialskich rolników

Poszukiwania spóźnialskich rolników

Masz numer gospodarstwa i nie złożyłeś
wniosku o dopłaty? Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i
Modernizacji Rolnictwa zadzwonią do ciebie lub do sołtysa we wsi,
w której mieszkasz. Trwa poszukiwanie spóźnialskich rolników,
którzy do tej pory nie zgłosili się po dotacje - pisze "Gazeta
Pomorska".

24.06.2004 | aktual.: 24.06.2004 06:57

Do 15 czerwca br. (w tym dniu miało zakończyć się przyjmowanie wniosków) na Kujawach i Pomorzu formularze złożyło 85% uprawnionych. Tymczasem minęło siedem z czternastu "podarowanych" dodatkowo przez Komisję Europejską dni (ostateczny termin ubiegania się o dopłaty w pełnej kwocie mija 30 czerwca), a o dotacje upomniało się dodatkowo tylko ok. 3% uprawnionych. "Panuje zupełny bezruch. Dziennie spływa w województwie jedynie 220 - 230 wniosków" - martwi się Stanisław Barłóg, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu - podaje dziennik.

W ubiegłą sobotę, podczas dyżuru, biura powiatowe świeciły pustkami. Do bydgoskiego przyszła jedna osoba, w Żninie były dwie. W tym ostatnim, wczoraj przed południem, było podobnie. Na szczęście powodów do zmartwień tam nie ma, bo wnioski złożyło w powiecie żnińskim już ponad 90% uprawnionych. Aby zachęcić spóźnialskich rolników, agencja wyruszyła w teren. "Razem z pracownikami izb rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego i banków spółdzielczych docieramy do tych, którzy mają nadany numer gospodarstwa, ale jeszcze nie złożyli wniosku o dopłaty" - wyjaśnia Barłóg. Jeżeli jest to możliwe, urzędnicy telefonują do rolnika lub odwiedzają go w gospodarstwie. Zdarza się również, że kontaktują się z sołtysami, którzy przekazują informację dalej - informuje gazeta.

Okazuje się, że wśród uprawnionych są osoby starsze, które nie potrafią uporać się z wypełnieniem wniosku. Jak zapewnia Barłóg, mogą oni liczyć na pomoc ARiMR. Jednak nie wszyscy rolnicy, którzy do tej pory nie złożyli wniosku, mogą ubiegać się o dopłaty (mimo, że mają numer gospodarstwa). "Są tacy, którzy mają ponad hektar gruntów, ale są one częściowo zalesione lub wydzierżawione" - mówi zastępca dyrektora agencji. Wiadomo już, że 5 lipca rozpoczną się kontrole w terenie. Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (zwycięzcy przetargu na Kujawach i Pomorzu) dotrą do 5% gospodarstw losowo wybranych przez system IACS. Sprawdzą, czy dane we wniosku zgadzają się z tym, co polu. Za błędy grożą kary. Zawyżenie powierzchni upraw o 3-30% oznacza, że płatność zostanie zmniejszona o dwukrotność stwierdzonej różnicy (np. rolnik ma 10 ha, a wpisze 12, dostanie dopłaty do 6 ha). Do tej pory w kraju wnioski o dopłaty złożyło blisko 1,3 mln (na ponad 1,5 mln) uprawnionych - pisze "Gazeta Pomorska". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)