Posłowie PO i PiS przeciw debacie o Polsce w PE, ale wielu nie głosowało
• Europosłowie PiS i PO wspólnie głosowali przeciwko organizowaniu debaty o Polsce na lipcowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego
• Połowa deputowanych delegacji PO-PSL i jedna trzecia PiS nie wzięła udziału głosowaniu
• Posłowie PiS głosowali również przeciw przeprowadzeniu debaty ws. Polski we wrześniu. Z kolei politycy PO zagłosowali za wrześniową debatą
Sprawa ewentualnej rezolucji dotyczącej m.in. prowadzonej przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności wobec Polski powróciła w poniedziałek na rozpoczęciu posiedzenia Parlamentu Europejskiego. W Strasburgu wniosek o przeprowadzenie debaty i przyjęcie rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce już w tym tygodniu złożyły grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej oraz Socjalistów i Demokratów.
Ostatecznie został on jednak odrzucony przez większość europosłów. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się wszyscy eurodeputowani z delegacji PiS; głosowało 12 z 19 europosłów, reszta była nieobecna. - Zwykle nie ma głosowań o takiej porze - tłumaczył swoich kolegów wiceszef PE Ryszard Czarnecki (PiS), który akurat był na sali i przekonywał, że w Polsce nie dzieje się nic, co uzasadniałoby organizowanie debaty i przyjmowanie rezolucji.
Jeden z nieobecnych przedstawicieli PiS Tomasz Poręba twierdzi, że dotarł do Strasburga z opóźnieniem, ponieważ jego samolot do Bazylei przyleciał później, niż planowano. - Próbowano z zaskoczenia doprowadzić do debaty i rezolucji o Polsce wiedząc, że bardzo duża część posłów do PE z krajów członkowskich jest jeszcze w drodze na posiedzenie - uważa polityk.
Na pecha skarżył się też Jarosław Kalinowski z PSL, którego również nie było podczas tego głosowania w poniedziałek. - Byłem w Strasburgu dopiero po godz. 20 niestety. Miałem po drodze awarię samochodu - powiedział europoseł.
O ile w tym głosowaniu polscy europosłowie byli zgodni, to w kolejnym, które dotyczyło tego, czy PE powinien zająć się sprawą Polski we wrześniu, były już różnice. Tu PO zagłosowała za, natomiast PiS - przeciw.
Ugrupowania różnią się też w interpretacji tego, czy w związku z tym głosowaniem debata na pewno się odbędzie. PiS przekonuje, że tak nie jest. - Uważam, że ta debata nie jest w żaden sposób przesądzona. Nikt o niej jeszcze nie zadecydował, a finalna decyzja będzie we wrześniu - oświadczył Poręba.
W poniedziałkowym głosowaniu 276 europosłów opowiedziało się za wrześniowym terminem debaty i rezolucji, 52 było przeciwko, a 18 wstrzymało się od głosu. Formalnie decyzję w tej sprawie podejmuje konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego, która ustala porządek obrad przed każdym posiedzeniem, a ostateczna wersja porządku obrad jest przyjmowana na początku posiedzenia przez europosłów.
Zdaniem Janusza Lewandowskiego (PO) debata odbędzie się po wakacjach, a Parlament Europejski ma pełną wiedzę o zagrożeniach demokracji w Polsce. - Rośnie krytyka i potrzeba reagowania na łamanie europejskich standardów, czego wyrazem są rozmaite wnioski i inicjatywy poszczególnych frakcji. Jest to nie do zatrzymania, możemy tylko wskazać lepszy moment, z uwagi na kryzysową sytuację, wywołaną przez Brexit. I to się za sprawą delegacji PO-PSL kolejny raz udało - europarlament zajmie się Polską we wrześniu - zaznaczył europoseł.
Planowana początkowo na lipiec rezolucja miała dotyczyć sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i wszczętej wobec Polski procedury ochrony praworządności, ale także innych spraw budzących zaniepokojenie części eurodeputowanych, takich jak ustawa o policji, regulująca zasady prowadzenia inwigilacji, oraz sytuacja mediów publicznych.
Jeśli debata odbędzie się we wrześniu, będzie już drugą, jaką PE przeprowadzi o Polsce; pierwsza debata odbyła się w styczniu, a rezolucję, dotyczącą wyłącznie sytuacji wokół TK, europarlament przyjął 13 kwietnia.