Trwa ładowanie...

Poseł PiS nie przeprosi za "skandaliczne i głupie" słowa

- Nie cofam tego, co powiedziałem o części posłów PSL. Niech posłowie PSL przeproszą, to porozmawiamy - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman pytany, czy zamierza przeprosić za komentarz nt. teledysku wyborczego PSL. Ironiczna opinia posła PiS wywołał prawdziwą burzę. Premier stwierdził, że wypowiedź Hofmana była "absolutnie skandaliczna". Z kolei Elżbieta Jakubiak nazwała to "kompletną głupotą".

Poseł PiS nie przeprosi za "skandaliczne i głupie" słowaŹródło: PAP
d1s2itf

Adam Hofman komentując piosenkę wyborczą PSL, powiedział w TVN24: "z PSL-em to jest tak, że te chłopy wyjechali ze swoich miasteczek, wsi, trafili do Warszawy - zdziczeli, zbaranieli: tańczą, śpiewają, głosują za ustawami np. za związkami partnerskimi; chłopy wyjechały ze wsi i kompletnie im odbiło".

Premier Donald Tusk skrytykował jego słowa, mówiąc m.in., że " to absolutny skandal, a dla takich ludzi jak pan poseł Hofman nie powinno być miejsca w partii, która mówi coś o sprawiedliwości i prawie, bo ludzie nie mają prawa z taką pogardą wypowiadać się o innych ludziach".

d1s2itf

- Jestem mocno zaskoczony, bo to co zrobił Donald Tusk to szczyt cynizmu i manipulacji w jego wydaniu. Donald Tusk powinien pamiętać, co sam mówił o Jarosławie Kaczyńskim, Lechu Kaczyńskim - mówił Hofman w Radiu Zet. - Jak się miało w partii Palikota i przyjmowało go na winku i ma się wypowiedzi, że wybryki Palikota to właściwie ożywiają życie polityczne, to ja przepraszam. To cynizm i manipulacja - krytykował rzecznik PiS.

Według Hofmana, to co robi PSL w sejmie, to odejście od ideałów polskiej wsi. - Na przykład głosowanie za legalizacją marihuany, za było 16 posłów PSL. Zamiast bronić Polski przed GMO, walczyć o zrównanie dopłat, głosują za prawem europejskim, które może dopuszczać małżeństwa gejowskie, tu sześciu posłów PSL było za. To jest odejście od ideałów polskiej wsi. Donald Tusk swoją cyniczną wypowiedzią wziął ich w obronę, ale tak naprawdę zrobi im krzywdę - stwierdził Hofman.

Polityk PiS zapewnił jednocześnie, że nie chciał obrażać mieszkańców wsi, ani tych spośród posłów PSL, "którzy nie odeszli od ideałów wsi".

- Mój język satyry jeszcze ma do Krasickiego dużo, może być za twardy, za sztywny i za giętki - to prawda. Ale nie cofam tego, co powiedziałem o części posłów PSL, którzy głosowali za legalizacją miękkich narkotyków, którzy głosowali za tymi małżeństwami (za związkami partnerskimi). Jeśli ktokolwiek inny niż PSL-owcy, którzy to robili, poczuł się urażony, to jest mi z tego powodu przykro i tyle - oświadczył.

d1s2itf

Kaczyński: wolno mówić prawdę

- Wolno mówić prawdę i my tę prawdę mówimy - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o wypowiedź Adama Hofmana nt. piosenki wyborczej PSL. Jak dodał, słowa Hofmana merytorycznie odnosiły się do głosowań posłów PSL.

Kaczyński powiedział, że wypowiedź Hofmana jest o tyle błędna, że "PSL to jest reprezentant administracji, pracowników agencji, pracowników różnych spółek, które są na wsi lub są związane z rolnictwem".

- Natomiast rzeczywiście rolników, czy też chłopów - mieszkańcy wsi uprawiający rolę się tego określenia nie wstydzą - tam ich nie ma. Ludzie z tego etosu, etosu chłopskiego, z chłopskich elit - a kiedyś były w Polsce trzy piękne elity - inteligencka, robotnicza i chłopska - tacy ludzie są na naszych listach. Choćby pan Podkański jest znakomitym przykładem tego rodzaju osoby - przekonywał Kaczyński. - Merytorycznie rzecz biorąc, wypowiedź pana Hofmana odnosiła się do zjawiska, które można zilustrować poprzez odwołanie się do głosowań osób, które są w PSL - czy to w Parlamencie Europejskim, gdzie głosowali za GMO, czy w parlamencie polskim, gdzie głosowali przeciwko naszej rezolucji o wyrównaniu dopłat, mówię o PSL, gdzie część z nich głosowała "za" ws. miękkich narkotyków - za tym by te narkotyki były dostępne. Piętnaście osób to prawie połowa tego klubu" - zaznaczył prezes PiS.

Jak dodał, w PSL "są i tacy - to zdaje się pięć osób - którzy głosowali za tym, by małżeństwa homoseksualne były w Polsce dopuszczalne, o ile zostaną zawarte poza Polską". - To jest coś, co jak sądzę radykalnie oddziela tych panów od wsi polskiej - od jej poglądów - ocenił Kaczyński.

d1s2itf

- Wolno mówić prawdę - to jest po prostu prawda, prawda o PSL. My tę prawdę będziemy mówili - z całym zdecydowaniem - zapowiedział Kaczyński.

Ostro Adama Hofmana skrytykował Jan Lityński, doradca prezydenta: - Podobnych argumentów w stosunku do PSL w 1946 roku, atakując ich że odchodzą od tradycji polskiej wsi, używał Władysław Gomułka i Władysław Bieńkowski. Ja wiem, że pan poseł Hofman jest młody, ale niech pan nie wchodzi na tę linię, bo nie warto - przestrzegał.

Według szefa klubu PSL Stanisława Żelichowskiego, takie wypowiedzi świadczą jedynie o braku kultury. - Jest takie coś, jak ktoś w polemice powie jedno słowo za dużo. Jeśli ma trochę kultury to potem przeprasza, jeśli nie przeprasza, to na wychowanie jest za późno - dodał. Pytany, czy PSL skieruje tę sprawę do sądu, powiedział: - Nie, to trzeba leczyć a nie karać.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że jest zaskoczony postawą rzecznika PiS. Jak dodał, oczekiwał, że Adam Hofman przeprosi za swoje słowa. - Jak usłyszałem, że pan Adam Hofman będzie osobiście w tej audycji to myślałam, że na pewno zacznie od przeprosin, że poszli wczoraj po rozum do głowy po burzliwych dyskusjach. Tak się nie stało - dodał Graś.

d1s2itf

Rzecznik rządu podkreślił, że "każdy polityk ma prawo do powiedzenia czegoś głupiego", ale - jak mówił - "ważne są późniejsze reakcje".

Krytycznie ocenili też słowa Hofmana Elżbieta Jakubiak z PJN i Stanisław Wziątek z SLD. Zdaniem Wziątka "nie powinno się używać takiego języka". - Obrażanie politycznych przeciwników jest nieuprawnione, jak chcemy być szanowani przed wyborców, musimy szanować się nawzajem - podkreślił. - Kompletna głupota- skwitowała wypowiedź Hofmana Elżbieta Jakubiak.

d1s2itf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s2itf
Więcej tematów