Trwa ładowanie...
d2okqm6

Poseł Nowoczesnej upomina się o awans dla powstańca

W dniu 73. rocznicy Powstania Warszawskiego poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo przypomniał swoje zapytanie, z którym zwrócił się do Antoniego Macierewicza w ubiegłym roku. Poseł chciał poznać powody odrzucenia przyznania awansu dla powstańca warszawskiego, mjra Leszka Żukowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł Nowoczesnej upomina się o awans dla powstańca
(PAP/EPA)
d2okqm6

19 września 2016 roku Furgo złożył interpelację do ministra obrony narodowej "w sprawie kryteriów przyznania awansu oficerskiego, na przykładzie mjr. Leszka Żukowskiego, weterana II Wojny Światowej, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej".

Furgo chciał się dowiedzieć, dlaczego MON odmówił przyznania awansu oficerskiego Żukowskiemu. "zdumiewające w tej sprawie jest to, że spośród 63 wniosków o awans oficerski, ten jeden został od razu odrzucony, podczas kiedy pozostałe oczekują na rozpatrzenie" - czytamy w interpelacji.

d2okqm6

Poseł Nowoczesnej przypomniał, że mjr Żukowski wyraził swój sprzeciw wobec pomysłu Macierewicza, aby w czasie obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odczytano apel smoleński.

"Minister, kierujący resortem w imieniu wszystkich Polaków, powinien odpowiedzialnie odrzucić prywatne lub emocjonalne podejście do obywateli, szczególnie w tak pozytywnej okoliczności, jak wyróżnienie za wojenne bohaterstwo" - pisał Furgo.

"Namawiam Pana Ministra do ponownego rozpatrzenia wniosku o awans dla mjr. Leszka Żukowskiego, gdyż nie mam wątpliwości, że w pełni zasługuje na to wyróżnienie" - podkreślił parlamentarzysta.

*Mjr Leszek Żukowski: dla nas miały i mają znaczenie wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna *

Resort odpowiada

Na odpowiedź Furgo czekał nieco ponad miesiąc. 24 października przyszła odpowiedź od sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego.

d2okqm6

Wiceminister przypomniał, że Żukowski z tytułu zasług od 2000 roku był już czterokrotnie awansowany (ostatni raz w 2013 roku). W dalszej części podkreśla, że "apel smoleński nie miał i nie ma żadnego wpływu na przyznawanie awansów i medali w resorcie obrony narodowej".

Powstaniec warszawski

Urodzony w 1929 roku mjr Leszek Żukowski brał udział w Powstaniu Warszawskim (pseud. Antek). Był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2013), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2005), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1991), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1989), Krzyż Armii Krajowej (1986), Krzyż Partyzancki (1983), Warszawski Krzyż Powstańczy (1982).

d2okqm6

Podziel się opinią

Share
d2okqm6
d2okqm6
Więcej tematów