Portrety mongolskich Chanów trafią do Legnicy
Portrety mongolskich Chanów trafią do Muzeum Bitwy pod Legnicą, upamiętniającego bitwę z Mongołami w 1241 r.
Jak poinformował rzecznik legnickiego magistratu Arkadiusz Rodak, portrety zamierza przekazać Instytut Historii Mongolskiej Akademii Nauk. Takie zapewnienie przywiózł przedstawiciel grupy tanecznej Khulan Khongor z Mongolii, która występuje w Legnicy na trwającym tam festiwalu mniejszości narodowych i etnicznych.
Wręczył on prezydentowi Legnicy Tadeuszowi Krzakowskiemu list od prezesa Instytutu Historii Mongolskiej Akademii Nauk z informacją, że jesienią do zbiorów Muzeum Bitwy pod Legnicą przekazane zostaną te portrety - powiedział rzecznik.
Muzeum Bitwy pod Legnicą w Legnickim Polu stanowi filię Muzeum Miedzi w Legnicy. Opiekun kolekcji Grażyna Humeńczuk powiedziała, że podarunek z Mongolii może być ciekawym uzupełnieniem zbiorów. W muzeum bitwy są takie eksponaty, jak elementy uzbrojenia ówczesnych wojowników, reprodukcje ukazujące ich wygląd, opis przebiegu bitwy, a także kopia nagrobku Henryka Pobożnego - powiedziała Humeńczuk.
9 kwietnia 1241 r. w okolicach Legnicy książę Henryk II, zwany Pobożnym, na czele rycerstwa polskiego oraz ochotników z Zachodu starł się z przeważającą liczebnie armią mongolską (w starszej literaturze pojawia się informacja, że była to armia tatarska) i poległ w boju. Pole bitwy, choć przegranej, utrwalone zostało w dziejach jako miejsce jednej z najbardziej doniosłych bitew w historii Polski i Europy.
Według tradycji początki miejscowości Legnickie Pole wiążą się z odnalezieniem przez św. Jadwigę na pobojowisku ciała poległego Henryka. Dla uczczenia pamięci syna ufundowała ona kościół, którego ołtarz miał znajdować się dokładnie w miejscu, gdzie spoczywało bezgłowe ciało księcia. Teraz w miejscu tym mieści się Muzeum Bitwy Legnickiej, a kilkadziesiąt metrów dalej w XVIII wieku wybudowano kościół pw. św. Jadwigi.