Porozumienie ws. paktu i migracji. "Uda się osiągnąć porozumienie"
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, wyraziła przekonanie, że przed zakończeniem jej kadencji "uda się osiągnąć porozumienie w sprawie paktu o azylu i migracji". Podkreśliła, że "kompromis jest siłą napędową, która pozwala nam iść naprzód".
Metsola podkreśliła, że "tam, gdzie jest wola polityczna, tam jest sposób". Przywołała jako przykład sytuację związaną z pandemią, gdzie wspólnymi siłami udało się stawić czoła wyzwaniom. Wspomniała również o jednolitej postawie wobec nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę.
Metsola: możemy to zrobić jeszcze raz
Zauważyła, że podobne działania podejmowane są wobec wyzwań klimatycznych, odchodzenia od rosyjskiej energii, ustanawiania światowych standardów w sektorze cyfrowym i kładzenia podwalin na przyszłe lata.
- W ostatnich latach dokonaliśmy rzeczy, które wielu uważało za niemożliwe. Możemy to zrobić jeszcze raz - powiedziała do przywódców na szczycie w Grenadzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Akcja na granicy z Niemcami. Zatrzymali polskie busy do kontroli
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zwróciła uwagę na to, że "migracja jest nadal jednym z głównych problemów, które niepokoją obywateli Europy". Wyraziła przekonanie, że to, co jest obecnie proponowane, może spełnić oczekiwania ludzi, nie zmuszając ich do wycofywania się na margines lub w skrajności.
Metsola podkreśliła, że chodzi o rozwiązanie, które "chroni nasze granice i które jest sprawiedliwe w stosunku do osób potrzebujących ochrony, stanowcze w stosunku do osób, które się nie kwalifikują (do przyjęcia - PAP), i silne w przypadku siatek przestępczych żerujących na najsłabszych".
Rozszerzenie Unii Europejskiej
Przewodnicząca PE odniosła się również do kwestii rozszerzenia Unii Europejskiej. Zaznaczyła, że rozszerzenie jest najsilniejszym narzędziem geopolitycznym Unii. Podkreśliła, że zwłaszcza w obecnym środowisku geostrategicznym, rozszerzona UE, oparta na jasnych celach, kryteriach i zasługach, służy jako inwestycja w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt na kontynencie europejskim. Dodała, że jest to proces, który przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym.
Metsola zwróciła uwagę, że Parlament Europejski wezwał do przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kraju kandydującego do UE. Wyjaśniła, że status ten daje tym narodom jasną perspektywę europejską i stanowi potężny impuls do przyspieszenia reform demokratycznych. Przywołała ostatnie 20 lat jako dowód na transformacyjną siłę rozszerzenia. Wyraziła nadzieję, że do końca roku uda się zrobić kolejny krok, jeśli te kraje będą na to gotowe.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski