Porozumienie G‑8 w sprawie zmian klimatu
Bank Światowy będzie przyznawał specjalne
granty krajom rozwijającym się, przeznaczone na zmniejszanie
emisji gazów cieplarnianych oraz rozwijanie bezpiecznych dla
środowiska technologii - zakłada opisywany przez
brytyjską prasę projekt porozumienia przywódców państw G-8.
07.07.2005 | aktual.: 07.07.2005 11:28
W Gleneagles w Szkocji trwa od środy trzydniowy szczyt szefów państw i rządów Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rosji. Głównymi tematami szczytu są pomoc dla Afryki i przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu.
Według dziennika "The Independent", propozycja takiego porozumienia ma przekonać prezydenta USA George'a W. Busha do zgody na przyjęcie dalej idących zobowiązań dotyczących walki z ociepleniem klimatu. Bush jest przeciwnikiem porozumień narzucających ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i opowiada się za poszukiwaniem "czystych" technologii.
"The Independent" zaznacza też, że na grantach Banku Światowego skorzystają przede wszystkim amerykańskie firmy, przodujące w technologiach bezpiecznych dla środowiska.
Musimy szukać alternatywnych źródeł energii, sposobów lepszego i bardziej efektywnego zużycia energii (...). By przekonać ludzi do tych działań, szczególnie w krajach rozwijających się, trzeba mieć pieniądze - powiedział cytowany przez "The Independent" brytyjski minister finansów Gordon Brown.
Według Browna, projekt dokumentu końcowego szczytu G-8 zawiera zobowiązanie do podwojenia pomocy dla Afryki do 2010 roku, co minister uważa jednak za zbyt długo okres.
Dziennik "The Daily Telegraph" informuje o postępie w negocjacjach G-8 dotyczących warunków handlu międzynarodowego. "Pod presją krajów afrykańskich, które domagają się od bogatych krajów ograniczenia subsydiów rolnych, Bush zaproponował zmniejszenie subsydiów dla amerykańskich producentów bawełny w zamian za obcięcie przez Unię Europejską dotacji dla producentów cukru" - pisze "The Daily Telegraph".
Anna Widzyk