Trwa ładowanie...
d1a130n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poroszenko przeprowadził konsultacje przed rozwiązaniem parlamentu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przeprowadził konsultacje z szefami frakcji parlamentarnych, konieczne do rozwiązania parlamentu i rozpisania wcześniejszych wyborów do Rady Najwyższej. Odbędą się one najprawdopodobniej w końcu października.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (PAP/EPA, Fot: JULIEN WARNAND)
d1a130n

Prezydent oświadczył, że w związku z tym, że mija miesiąc od rozwiązania starej koalicji parlamentarnej, a posłowie dotychczas nie powołali nowej, przysługuje mu prawo rozwiązania Rady.

- Decyzja o rozwiązaniu Rady Najwyższej siódmej kadencji nie oznacza jednak, że przestanie ona działać - podkreślił Poroszenko.

Prezydent wyraził nadzieję, że przed wyłonieniem nowego składu parlamentu obecni deputowani doprowadzą do zmiany ordynacji wyborczej, by Ukraińcy mogli wybierać posłów w systemie proporcjonalnym. Zaapelował też do kandydatów, by ograniczyli wydatki na kampanię wyborczą.

d1a130n

W trakcie konsultacji Poroszenko nawoływał, by obecny parlament ratyfikował również umowę stowarzyszeniową z UE. Szef państwa ma nadzieję, że stanie się to we wrześniu.

Poroszenko uzyskał możliwość rozwiązania obecnej Rady Najwyższej po tym, gdy w lipcu przestała istnieć rządząca koalicja, do której wchodziły partie: Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, UDAR Witalija Kliczki i nacjonalistyczna Swoboda Ołeha Tiahnyboka.

Prezydent będzie miał prawo ogłoszenia nowych wyborów w niedzielę, w Dniu Niepodległości Ukrainy. Odpowiedni dekret, ze względu na to, że poniedziałek jest w tym kraju dniem wolnym od pracy, może się pojawić dopiero we wtorek.

W czwartek Poroszenko oświadczył, że w swych decyzjach w sprawie wyborów kieruje się wolą narodu, który "potrzebuje zmiany władzy i lustracji, a wybory są najlepszą formą lustracji". Poroszenko powtórzył, że nowych wyborów w kraju chce ponad 80 proc. społeczeństwa.

Z Kijowa Jarosław Junko

d1a130n

Podziel się opinią

Share

d1a130n

d1a130n
Więcej tematów