Trwa ładowanie...
d2y172j

Porażka Benjamina Netanjahu. Nie zdołał utworzyć rządu

Benjamin Netanjahu nie będzie premierem Izraela. Dotychczasowy szef tamtejszego rządu zrezygnował z misji tworzenia gabinetu. Prawdopodobnie kolejnym kandydatem na premiera będzie lider opozycji Benny Gantz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu (East News)
d2y172j

Przedterminowe wrześniowe wybory parlamentarne w Izraelu przyniosły bardzo podobny wynik do tych, które odbyły się w kwietniu. Pół roku temu był remis – opozycyjna koalicja Niebiesko-Biali dostała tyle samo miejsc w Knesecie, ile rządzący prawicowy Likud. We wrześniu o jeden mandat więcej zgromadzili Niebiesko-Biali. W żadnym z przypadków nie uzyskano większości.

Po jesiennych wyborach Netanjahu miał większe szanse na koalicję z mniejszymi prawicowymi partiami. Po miesiącu rozmów premier poddał się i oddał prezydentowi mandat do tworzenia rządu. - Pracowałem bez ustanku, także nad stworzeniem rządu jedności narodowej. Gantz jednak systematycznie odmawiał współpracy - oświadczył w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

d2y172j

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin w ciągu trzech najbliższych dni musi ogłosić, komu powierza misję utworzenia rządu. Faworytem pozostaje Benny Gantz, jednak również on ma niewielkie szanse na uformowanie gabinetu. Nawet jeśli osiągnie porozumienie ze wszystkimi partiami, które nie są mu przeciwne, to i tak zabraknie mu 5-6 głosów do większości.

Wszystko wskazuje więc na to, że Benjamin Netanjahu po ponad 10 latach przestanie pełnić urząd premiera. Jedyną nadzieją na odzyskanie urzędu przez lidera partii Likud stanowią kolejne wybory, które prezydent może zwołać, jeśli problem z utworzeniem rządu nie zostanie rozwiązany.

Jarosław Gowin dla WP: Porozumienie nie zagłosuje za zniesieniem limitu 30-krotności składek ZUS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y172j

Podziel się opinią

Share

d2y172j

d2y172j
Więcej tematów