Poproś rząd o komputer
Jak wynika z opublikowanego właśnie przez The Economist Intelligence Unit raportu "Technologie informatyczne w domu - jak rządy pomagają budować społeczeństwo informacyjne", w Polsce 36 procent komputerów to maszyny domowe. W niektórych krajach Europy Zachodniej, np. w Danii, Holandii czy Norwegii, odsetek ten jest dwukrotnie wyższy.
W raporcie czytamy także, iż w Polsce z dostępu do Internetu korzysta ok. 29 % społeczeństwa. Dla porównania, średnia krajowa w 25 państwach UE to 41 %, a w Szwecji - aż 82 %. Grupą, w której Sieć jest najbardziej spopularyzowana, są studenci ( 81 % polskich studentów nich regularnie korzysta z Internetu ). Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy ( 36 % ankietowanych w tej grupie może pochwalić się stałym dostępem do Sieci ). Niestety, tylko 6 % emerytów i 17 % bezrobotnych korzysta w Polsce z Internetu ( dane za 2004 r. ).
25.05.2006 10:52
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko wyższy status materialny obywateli państw zachodnioeuropejskich. Rządy tych krajów wdrażają bowiem programy wspierające rozwój społeczeństwa informacyjnego, których założeniem jest przede wszystkim promocja korzystania z komputera w domu. Prekursorem w tej dziedzinie była Szwecja, gdzie po raz pierwszy wprowadzono kampanię wspierającą zakup komputera - obecnie większa część tego typu programów ma miejsce m.in. we Francji, Włoszech i Hiszpanii.
Na przykładzie Polski widać wyraźnie, iż w dzisiejszych czasach stosunkowo największe możliwości korzystania z komputerów, a co za tym idzie - większy wpływ na wzrost gospodarczy - mają ludzie młodzi, np. studenci i pracownicy. Do nich też takie programy są kierowane w pierwszej kolejności, jest to więc grupa uprzywilejowana. Dlatego też autorzy raportu przekonują, iż niezbędne jest wdrażanie odrębnych programów skierowanych do różnych grup potencjalnych użytkowników komputerów, np. emerytów - celem tych programów byłoby zmniejszenie istniejących w społeczeństwie różnic w dostępie do nowoczesnych technologii.
Analiza wyszczególnia 3 zasadnicze kategorie programów wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego i korzystanie z informatyki:
- programy dla pracowników - pozwalają one na nieopodatkowany zakup lub dzierżawę sprzętu komputerowego od pracodawcy ( Szwecja, Wielka Brytania ),
- programy uniwersyteckie/szkolne - studenci lub rodzice uczniów korzystają ze zniżek na kupno komputerów za pośrednictwem szkół, uczelni lub uniwersytetów, korzystając ze zniżek ( Francja, Włochy, Portugalia, Rumunia ),
- programy wyrównywania szans - systemy zniżek i ulg podatkowych dla grup ludności o niewystarczającej jak na dzisiejsze wymogi wiedzy informatycznej ( znajomości nowych technologii ) spowodowanej trudną sytuacją finansową ( Belgia, Hiszpania, Włochy ).
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu The Economist Intelligence Unit - http://files.idg.pl/news/raport_technologie_informatyczne.pdf.