Trwa ładowanie...
d13vgmi

Poprawki tylko na papierze. Taki jest plan opozycji na powstrzymanie zmian w SN

Politycy opozycji za wszelką cenę starają się opóźnić prace nad kontrowersyjną ustawą PiS o Sądzie Najwyższym. Zgłosili do niej ponad tysiąc poprawek. Wszystkie w wersji papierowej, bo pliki w "wersji elektronicznej gdzieś zaginęły".
Share
Poprawki tylko na papierze. Taki jest plan opozycji na powstrzymanie zmian w SN
Źródło: PAP/EPA
d13vgmi

W środę Sejm zdecydował o skierowaniu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym do prac w komisji sprawiedliwości. Do propozycji autorstwa PiS w drugim czytaniu zgłoszone zostało ponad 1000 poprawek, z czego większość zgłosił klub Nowoczesnej. Poprawki zgłosił także klub PiS.

Obrady były niezwykle burzliwe:

Okazuje się jednak, że posłowie opozycji zgłosili poprawki tylko w formie papierowej, bo pliki elektroniczne im "zaginęły".

Oznacza to, że pracownicy Biura Legislacyjnego Sejmu będą musieli wniesione poprawki przepisywać, a to może wydłużyć procedowanie nad nowelizacją prawa o Sądzie Najwyżyszym.

d13vgmi

Kontrowersyjne prawo

Uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS, którą przygotował rząd, przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. W ustawie nie określono, jaką większością następowałby wybór nowych członków w Sejmie.

Złożenie w Sejmie projektu o SN oraz zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych wywołało protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.

Tymczasem we wtorek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalona, proponowana przez niego zmiana w ustawie o KRS.

Zgodnie z jego pomysłem Sejm będzie wybierać członków Krajowej Rady Sądownictwa będących sędziami większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Według uzasadnienia, ma to gwarantować konsensus różnych ugrupowań.

Źródło: Polsat News

d13vgmi

Podziel się opinią

Share
d13vgmi
d13vgmi
Więcej tematów