Trwa ładowanie...

Poparcie dla PiS nie będzie już rosło. To może przyspieszyć wybory

Członkowie PiS już nie wierzą, że utrzymają władzę do 2031 r. Według dr Anny Materskiej-Sosnowskiej w interesie rządzących byłoby przyspieszenie wyborów. Na razie sondaże są dla nich bardzo dobre.To duże wyzwanie dla opozycji.

Share
Poparcie dla PiS nie będzie już rosło. To może przyspieszyć wybory
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d3tq0iy

- Jeżeli wybory krajowe byłyby wcześniejsze, to uważam, że sytuacja dzisiaj jest fifty-fifty (pół na pół), pomimo naprawdę dobrych czy bardzo dobrych sondaży PiS-u, ale ta sytuacja jest dynamiczna czy bardzo dynamiczna – powiedziała dr Anny Materskiej-Sosnowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego w wywiadzie dla Radia ZET.

Według politolog, trend poparcia dla PiS został zatrzymany, natomiast nie wiadomo, czy partii Jarosława Kaczyńskiego uda się zapobiec spadkom. Stąd zatrzymanie wzrostu cen energii, które Materska-Sosnowska ocenia jako "tanie, kampanijne zachowanie".

Plany Kaczyńskiego ocenia Leszek Miller. "Ryzyko drugiej porażki"

W przeszłości PiS pomagało "chowanie" przed wyborami najbardziej kontrowersyjnych polityków, takich jak Antonii Macierewicz czy Krystyna Pawłowicz. Tak taktyka jest już stosowana, co jest zrozumiałe w kontekście tegorocznego kalendarza wyborczego. W maju 2019 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a na jesienią do Sejmu i Senatu.

d3tq0iy

- Twardy elektorat PiS-u oczywiście nie potrzebuje takich zachowań – uważa Materska-Sosnowska. - Zawsze chodzi o ten miękki, chwiejny elektorat, czyli elektorat centrum. Jestem przekonana, że opozycja zadba o to, żeby wyciągać różne historii z przeszłości tychże posłów. Czy to jest wystarczające? Nie, absolutnie nie. I PiS z tym też ma problem. Bo ma co prawda nowe twarze jak premier Morawiecki, ale pytanie, czy faktycznie ta nowa twarz się sprawdziła i czy będzie wystarczającą twarzą do przyszłej kampanii.

Politolog podkreśliła, że zmienna sytuacja jest także wielkim wyzwaniem dla opozycji, która musi określić, czy jest czymś więcej, niż tylko anty-PiSem. Dotyczy to zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak Roberta Biedronia, który organizuje nowy ruch polityczny, lecz nadal nie wiadomo co proponuje, ani dokładnie komu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3tq0iy

Podziel się opinią

Share
d3tq0iy
d3tq0iy
Więcej tematów