Trwa ładowanie...

Poparcie dla Baracka Obamy wciąż rośnie

Sondaże wskazują, że prezydent elekt
Barack Obama cieszy się wśród Amerykanów wielką popularnością i kredytem zaufania. Jego notowania znacznie wzrosły od momentu
wyborów prezydenckich 4 listopada.

Poparcie dla Baracka Obamy wciąż rośnieŹródło: PAP/EPA
dglkf5f
dglkf5f

Według sondażu "Wall Street Journal" i telewizji NBC News, 73% społeczeństwa aprobuje sposób, w jaki Obama i jego ekipa przygotowują się do przejęcia władzy 20 stycznia. Dobrze ocenia prezydenta elekta także znaczny odsetek Republikanów, którzy w wyborach głosowali na Johna McCaina.

Trzy czwarte respondentów pozytywnie wypowiada się o tym, w jakim stopniu Obama zaczyna się angażować w rozwiązywanie problemów kraju przed objęciem urzędu; uważają oni, że zachowuje tu właściwą równowagę. Dwie trzecie ankietowanych jest zadowolonych z osób mianowanych do gabinetu i całej kierowniczej ekipy.

Demokratyczny strateg Peter Hart przewiduje w związku z tym, że Obama będzie miał dłuższy niż zazwyczaj "miodowy miesiąc" po inauguracji prezydentury.

Jednak aż 77% Amerykanów uważa, że wyzwania stojące przed Obamą, w kraju i za granicą, są większe niż przed jakimkolwiek nowym prezydentem w ostatnich czasach.

dglkf5f

Inny sondaż, przeprowadzony przez "Washington Post" i telewizję ABC News, wykazuje, że w USA rośnie optymizm co do możliwości pozytywnego zakończenia wojny w Iraku. Jednocześnie jednak 70% Amerykanów pragnie, by Obama spełnił obietnicę z kampanii wyborczej i wycofał wojska z Iraku w ciągu 16 miesięcy.

Prezydent elekt mówi ostatnio, że wycofywanie wojsk musi być "odpowiedzialne" i zastrzega, że chodzi o ewakuację tylko "oddziałów frontowych".

Tomasz Zalewski

dglkf5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dglkf5f
Więcej tematów