Trwa ładowanie...
07-05-2016 07:55

Ponad 50 masowych grobów w Iraku na terenach wyzwolonych od Państwa Islamskiego

• Ponad 50 masowych grobów znaleziono w Iraku
• Mogiły odkryto na terenach wyzwolonych od Państwa Islamskiego
• Szczątki znaleziono pod Sindżarem i w Tikricie
O odkryciu poinformował specjalny przedstawiciel ONZ Jan Kubis, cytowany w sobotę przez BBC.

Ponad 50 masowych grobów w Iraku na terenach wyzwolonych od Państwa IslamskiegoŹródło: Twitter
d2o04e4
d2o04e4

Ludzkie szczątki znaleziono w masowych grobach pod Sindżarem i w Tikricie na północy kraju, w pobliżu miasta Anbar na zachodzie oraz ostatnio w Ramadi, w środkowej części kraju. Wśród ofiar znaleźli się przede wszystkim członkowie grup plemiennych, iraccy żołnierze, kobiety i przedstawiciele jazydów, kurdyjskiej mniejszości religijnej.

W zbiorowych grobach w Ramadi mogą znajdować się, według najnowszych informacji, zwłoki ok. 40 osób. Iracka armia odbiła to miasto z rąk bojowników IS w grudniu 2015 roku, ale ostatnie ogniska oporu zostały zlikwidowane dopiero w lutym br.

Masowe groby znaleziono też na kontrolowanych wcześniej przez IS terenach w Syrii.

"Jak najsurowiej potępiam nieustające zabójstwa, porwania, gwałty i tortury, jakich IS dopuszcza się na Irakijczykach" - oświadczył Kubis, specjalny przedstawiciel pomocniczej misji ONZ w Iraku. Jak dodał, okrucieństwa dokonywane przez bojowników IS mogą stanowić "zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, a nawet ludobójstwo".

d2o04e4

Kubis ocenił, że IS nie da się pokonać tylko zbrojnie, i zaapelował o odniesienie się do "prawdziwych przyczyn stosującego przemoc ekstremizmu". Wskazał, że w Iraku ponad 10 mln ludzi, czyli jedna trzecia ludności, jest zdana na pomoc społeczności międzynarodowej. Zwrócił uwagę, że na pomoc dla potrzebujących w tym kraju przeznaczono dotychczas zaledwie jedną czwartą z 861 mln dolarów potrzebnych na ten cel w tym roku.

d2o04e4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o04e4
Więcej tematów