Trwa ładowanie...
d22lw98

Ponad 2,4 mln Ukraińców objętych opieką medyczną po Czarnobylu

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało,
że pod stałą opieką lekarzy znajduje się obecnie prawie 2,4 mln
Ukraińców, którzy ucierpieli wskutek wybuchu w elektrowni atomowej
w Czarnobylu przed 20 laty.

d22lw98
d22lw98

Zobacz także galerie:

d22lw98

Dane te przedstawiono na specjalnym posiedzeniu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, poświęconym przypadającej tego dnia 20. rocznicy katastrofy czarnobylskiej.

Według stanu z 1 stycznia bieżącego roku, opieką medyczną objęto 2 mln 342 tys. osób. Większość z nich to ofiary napromieniowania. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało, że chorzy cierpią przede wszystkim na choroby nowotworowe. U pacjentów obserwuje się również głębokie stany stresowe, a także inne problemy psychiczne.

Eksplozja reaktora w elektrowni czarnobylskiej z 26 kwietnia 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni, z czego aż 70% na Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe Europy - do Grecji i Włoch.

Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile ofiar śmiertelnych zebrała katastrofa. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zmarłych na raka, wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni, może sięgać nawet 9 tys. osób.

W raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, opublikowanym we wrześniu ubiegłego roku, liczbę zmarłych na raka w związku z eksplozją w Czarnobylu oceniono na 4 tys. osób.

Skutki katastrofy w elektrowni w Czarnobylu usuwało około 600 tys. ludzi z różnych krajów ówczesnego Związku Radzieckiego - ok. 200 tys. otrzymało podwyższone dawki promieniowania.

d22lw98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22lw98
Więcej tematów