Ponad 2,4 mln Ukraińców objętych opieką medyczną po Czarnobylu
Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało,
że pod stałą opieką lekarzy znajduje się obecnie prawie 2,4 mln
Ukraińców, którzy ucierpieli wskutek wybuchu w elektrowni atomowej
w Czarnobylu przed 20 laty.
Zobacz także galerie:
Dane te przedstawiono na specjalnym posiedzeniu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, poświęconym przypadającej tego dnia 20. rocznicy katastrofy czarnobylskiej.
Według stanu z 1 stycznia bieżącego roku, opieką medyczną objęto 2 mln 342 tys. osób. Większość z nich to ofiary napromieniowania. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało, że chorzy cierpią przede wszystkim na choroby nowotworowe. U pacjentów obserwuje się również głębokie stany stresowe, a także inne problemy psychiczne.
Eksplozja reaktora w elektrowni czarnobylskiej z 26 kwietnia 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni, z czego aż 70% na Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe Europy - do Grecji i Włoch.
Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile ofiar śmiertelnych zebrała katastrofa. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zmarłych na raka, wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni, może sięgać nawet 9 tys. osób.
W raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, opublikowanym we wrześniu ubiegłego roku, liczbę zmarłych na raka w związku z eksplozją w Czarnobylu oceniono na 4 tys. osób.
Skutki katastrofy w elektrowni w Czarnobylu usuwało około 600 tys. ludzi z różnych krajów ówczesnego Związku Radzieckiego - ok. 200 tys. otrzymało podwyższone dawki promieniowania.