Trwa ładowanie...

Ponad 100 księży oskarżonych o molestowanie dzieci w diecezji Brooklyn

Diecezja brooklińska ujawniła listę księży oskarżonych o molestowanie seksualne dzieci. Duchowni pracowali w parafiach i szkołach. Listę nazwisk opublikował Nicholas DiMarzio, biskup Brooklynu.

Share
Ponad 100 księży oskarżonych o molestowanie dzieci w diecezji BrooklynŹródło: PAP, fot: Craig Rootle/POOL
d3h5gr1

Diecezja brooklińska jest jedną z największych w USA, obejmuje Brooklyn i Queens w Nowym Jorku. Ma prawie 1,5 mln wiernych.

Ponad 100 księży, którzy zostali oskarżeni o molestowanie, to duchowni pracujący w parafiach na terenie diecezji, a także w szkołach, takich jak Cathedral Preparatory, Christ the King, St. Francis Preparatory - informuje "The New York Times".

Prawnicy, którzy badają sprawy nadużyć seksualnych księży, twierdzą, że należy podwoić podaną przez diecezję liczbę i można mówić o 200 duchownych podejrzanych o molestowanie dzieci.

d3h5gr1

Diecezje ogłaszają bankructwa

W USA pierwsze afery seksualne z udziałem księży katolickich wybuchły na początku lat 80. Głównie dotyczyły one archidiecezji bostońskiej, ale były trzymane w tajemnicy przed opinią publiczną i mediami.

W kolejnych latach przestępstwa seksualne zaczęły wychodzić na jaw, a udane procesy spowodowały, że kolejni poszkodownai przerywali milczenie. Do 2009 roku tylko ofiarom molestowania amerykańskich księży wypłacono 2,6 mld USD, a siedem diecezji ogłosiło bankructwo.

Amerykańska organizacja pozarządowa Bishops Accountability oceniła, że w latach 1950-2016 w Stanach Zjednoczonych przestępstw pedofilii dopuściło się 6721 księży, zaś ich ofiarami padło ponad 18,5 tys. dzieci.

d3h5gr1

Źródło: "The New York Times"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3h5gr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h5gr1
Więcej tematów