Trwa ładowanie...

Watykan przed szczytem o pedofilii. Papież Franciszek chce załamać wszelkie milczenie i uczynić kościół bezpiecznym

Watykan przed szczytem o pedofilii. Papież Franciszek apeluje o złamanie wszelkiego milczenia. Chce chronić nieletnich i uczynić z kościoła bezpieczniejsze miejsce.

Watykan przed szczytem o pedofilii. Papież Franciszek chce załamać wszelkie milczenie i uczynić kościół bezpiecznymŹródło: East News, fot: Antonello Nusca/Polaris
d3vo9rc

Watykan przed szczytem o pedofilii

Na konferencji prasowej w Watykanie zaznaczono, że głównym celem rozpoczynającego się w czwartek szczytu na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich, ma być uczynienie z Kościoła bezpiecznego miejsca. Wiadomo, że to pierwsze tego typu spotkanie w historii Kościoła i wezmą w nim udział przewodniczący wszystkich episkopatów z całego świata oraz ponad 20 przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń. W szczycie „Ochrona nieletnich w Kościele” łącznie weźmie udział 190 osób, a Polskę będzie reprezentował przewodniczący KEP, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Watykan – papież Franciszek ma dość milczenia

Jak podaje interia.pl, arcybiskup Scicluna oznajmił, że należy złamać wszelkie milczenie wobec nadużyć. Ochrona dzieci ma być sprawą priorytetową, a Kościół powinien być bezpiecznym i gościnnym domem dla najsłabszych. Podczas szczytu, który odbędzie się w dniach 21-24 lutego 2019 roku poruszona zostanie kwestia odpowiedzialności biskupów. Na sobotę zaplanowano liturgię pokutną, a niedzielne spotkanie zakończy msza święta i przemówienie papieża Franciszka. Ponadto podczas wydarzenia ma dojść do spotkania uczestników szczytu z grupą ofiar pedofilii, którzy opowiedzą o swoich traumatycznych doświadczeniach. Według arcybiskupa Chicago, kardynała Blase J. Cupich, najwięcej pomocy przy opiece nad przypadkami nadużyć, udzieliły mu kobiety. Na ich inteligencję i wrażliwość zwrócił również uwagę ksiądz Hans Zollner, który kieruje centrum ochrony nieletnich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W trakcie rozmowy z dziennikarzami oznajmił, że jeszcze kilka dekad temu przedstawiciele Kościoła byli skłonni uwierzyć psychiatrom, zapewniającym, iż pedofilia jest uleczalna. Wystawiano wówczas zaświadczenia o „wyleczeniu” sprawców nadużyć, którzy w konsekwencji dalej popełniali podobne czyny.

d3vo9rc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vo9rc
Więcej tematów