Pomyślny start japońskiego satelity nawigacyjnego
Japonia pomyślnie wprowadziła na orbitę wokółziemską satelitę nawigacyjno-meteorologicznego, wznawiając w ten sposób po ponad rocznej przerwie loty rakiety nośnej H-2A.
Rakieta wraz z należącym do japońskiego ministerstwa transportu satelitą MTSAT 1R (Multi-functional Transport Satellite 1- Replacement - Wielozadaniowy Satelita Komunikacyjny 1-Zastąpienie) wystartowała o godzinie 18.25 czasu lokalnego (10.25 czasu polskiego) z kosmodromu na wyspie Tanegashima na południe od Kiusiu. Po 40 minutach satelita oddzielił się od rakiety nośnej, osiągając zaplanowaną orbitę wstępną - poinformowała Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA).
Poprzedni start rakiety H-2A w listopadzie 2003 roku zakończył się jej zdetonowaniem przez naziemne kierownictwo lotu. Przyczyną była usterka jednej z dwóch rakiet na paliwo stałe, wspomagających pierwszy człon. Japończycy utracili wtedy dwa satelity zwiadowcze, które miały im dostarczyć wiedzy o północnokoreańskich zbrojeniach nuklearnych. Wcześniejszych pięć lotów H-2A było udanych.
Wystrzelony satelita MTSAT 1R jest własnością japońskiego ministerstwa transportu. Jego zadaniem będzie wspomaganie systemu kontroli ruchu powietrznego oraz obserwacja pogody. Satelita ma podjąć pełne funkcjonowanie w maju.