ycipk-39onpr

Pomnik ks. Jankowskiego oblany czerwoną farbą

W nocy oblano czerwoną farbą pomnik księdza prałata Henryka Jankowskiego. Kilka dni temu ujawniono, że ksiądz miał przez lata molestować dzieci. Doniesienia te wstrząsnęły opinią publiczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ks. Henryk Jankowski zmarł 12 lipca 2010 roku
Ks. Henryk Jankowski zmarł 12 lipca 2010 roku (East News)
ycipk-39onpr

Cały czas wrze po doniesieniach "Dużego Formatu" o molestowaniu przez ks. Henryka Jankowskiego. Medialną burzę rozpętała relacja Barbary Borowieckiej, która oskarżyła kapelana "Solidarności". "Dopadł mnie z dziesięć, może z dwadzieścia razy (...). Pamiętam strzępy zdarzeń, wyrwane z czasu, z chronologii. Był jak bestia" - czytamy.

Rozpętała się dyskusja między innymi na temat pomnika księdza, który stoi na skwerze imienia kapelana Solidarności z lat 80. przy ul. Stolarskiej w Gdańsku. Są głosy, że pomnik powinien natychmiast zniknąć. Platforma Obywatelska zawnioskowała także, by Jankowskiemu odebrać tytuł honorowego obywatela miasta Gdańska.

W nocy ze środy na czwartek ktoś oblał pomnik księdza czerwoną farbą - informuje portal trojmiasto.pl. Jego dłonie zostały także pomalowane na czerwono. - Czułem, że coś takiego się stanie - mówi "Gazecie Wyborczej" Grzegorz Pellowski ze społecznego komitetu budowy pomnika ks. Jankowskiego. Przekonuje, że "to nie jest taka prosta sprawa i nie można jej tak zostawić, tylko wyjaśnieć do końca".

ycipk-39onpr

Na najbliższy piątek, 7 grudnia, zapowiedziano manifestację środowisk kobiecych pod pomnikiem.

Wcześniej Gdańszczanie postanowili zamanifestować swój sprzeciw wobec molestowania w kościele, składając pod pomnikiem prałata dziecięce buty oraz kartki z hasłem "pedofil".

Informacje, jakie docierają o Jankowskim są wstrząsające. Miał mieć w swoim mieszkaniu materiały pornograficzne, jedna z nastolatek miała z powodu ciąży z nim popełnić samobójstwo. Według doniesień "Dużego Formatu", miał on również obcować płciowo z nastoletnimi chłopcami. Przeprowadzone w 2004 roku śledztwo w sprawie czynów pedofilskich prałata zostało jednak umorzone.

ycipk-39onpr

Ks. Jankowski był wikarym w Kościele św. Barbary od 1968 do 1970 roku, później trafił do parafii św. Brygidy w Gdańsku, gdzie został proboszczem. Odsunięto go od sprawowania funkcji w 2004 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-39onpr

ycipk-39onpr
ycipk-39onpr