PolskaPolsko-amerykańskie rozmowy o partnerstwie, Afganistanie i Iraku

Polsko-amerykańskie rozmowy o partnerstwie, Afganistanie i Iraku

O amerykańsko-polskim partnerstwie wojskowym,
zaangażowaniu Polski w Afganistanie i Iraku oraz objęciu przez
Polskę w sierpniu 2007 roku współdowodzenia operacją ISAF w
Afganistanie ma rozmawiać minister obrony Jerzy Szmajdziński z
sekretarzem obrony USA Donaldem Rumsfeldem.

Szmajdziński będzie przebywał w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek i wtorek na zaproszenie amerykańskiego sekretarza obrony.

Rozmowy dotyczyć będą m.in. podsumowanie polsko-amerykańskiej, doposażenia technicznego polskiej armii i wykorzystania przez Polskę funduszu solidarnościowego - powiedział dyrektor sekretariatu ministra, gen. bryg. Witold Szymański. Według różnych źródeł Polska ma otrzymać w tym roku w ramach funduszu od 70-100 mln dolarów.

Prócz tego amerykańska pomoc wojskowa dla Polski - jak przypomniał w rozmowie dyrektor Centrum Informacyjnego MON płk Piotr Pertek - ma objąć również 70 mln dolarów na zakup sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia indywidualnego żołnierzy, systemów rozpoznania pola walki i łączności.

Rozmowy Szmajdzińskiego w USA będą także dotyczyć zaangażowania w Afganistanie i w Iraku. Będziemy mówili też o przyszłości, bo Polska zgłosiła gotowość do objęcia dowództwa operacji ISAF w Afganistanie od sierpnia 2007 - powiedział płk Pertek. Dodał, że tym dowództwem ma być dowództwo Wielonarodowego (polsko-niemiecko- duńskiego) Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

ISAF to skrót angielskiej nazwy Międzynarodowych Sił Wspierających Bezpieczeństwo w Afganistanie, działających pod wodzą NATO od sierpnia 2003 roku. Według najnowszych dostępnych danych siły liczą ponad 8 tys. żołnierzy z przeszło 30 krajów, w tym około stu Polaków. Przejęcie współdowodzenia wiązałoby się ze znacznym wzrostem liczby Polaków w Afganistanie, ale gen. Szymański nie chciał powiedzieć, o ile zwiększyłby się polski kontyngent.

W czasie dwudniowej wizyty minister będzie rozmawiał także o szkoleniu polskich pilotów na samolotach wielozadaniowych F-16 i o większym wykorzystaniu w prowadzonych przez NATO operacjach predyspozycji sił zbrojnych poszczególnych krajów. Przewidziano spotkanie z kadrą Uniwersytetu Obrony USA oraz z przedstawicielami Komisji Obrony amerykańskiego Senatu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)