Trwa ładowanie...
28-08-2006 03:15

Polskie stocznie mogą stracić miliardy

Nawet dwa miliardy złotych mogą stracić
polskie stocznie wskutek błędów rządu - ostrzega nasze władze
Komisja Europejska w liście, do którego dotarło "Życie Warszawy".

Polskie stocznie mogą stracić miliardyŹródło: AFP
d4kedgi
d4kedgi

Chodzi o pieniądze, jakie rząd przekazuje na restrukturyzację polskich stoczni: Szczecińskiej, Gdyńskiej i Gdańskiej. Przepisy unijne precyzyjnie określają warunki, na jakich państwo może wspierać własnych przedsiębiorców. Po pierwsze, co najmniej połowę kosztów programu naprawczego musi pokryć sama dotowana firma. Po drugie, rząd musi przygotować staranny plan restrukturyzacji. Po trzecie, restrukturyzowana spółka musi mieć wiarygodnego i, co bardzo ważne, prywatnego inwestora.

Zdaniem unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, polskie stocznie nie spełniają do końca ani jednego z tych warunków. Efekt? Bruksela chce zakazać rządowej pomocy i nakazać stoczniom zwrot dotychczas wpompowanych w nie pieniędzy. W efekcie będą musiały one zwrócić ponad dwa miliardy złotych otrzymanej pomocy.

"Mam nadzieje, że polski rząd przeanalizuje strategie odnośnie stoczni (...) W przeciwnym wypadku nie będę miała innego wyjścia, jak tylko zaproponować Kolegium Komisarzy, aby przyjęło negatywne decyzje w sprawie pomocy państwa dla stoczni" - czytamy w liście komisarz Kroes, do którego dotarł dziennik.

List wylądował na biurkach ministrów skarbu i gospodarki 28 lipca. Załatwienie sprawy stoczni w Brukseli będzie bardzo trudne - przyznaje wiceminister gospodarki Paweł Poncyliusz. Wierzę jednak, że niedługo uda nam się przygotować odpowiedź, która usatysfakcjonuje Komisję Europejską - dodaje.

Polsko-brukselska wojna w tej sprawie to efekt zaniedbań rządu - ocenia w rozmowie z "Życiem Warszawy" szef komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Janusz Lewandowski (PO). (PAP)

d4kedgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kedgi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj