Trwa ładowanie...
d6d3gu5

Polskie radary dla tarczy antyrakietowej

Amerykański koncern lotniczy Boeing chce współpracować z polskim Przemysłowym Instytutem Telekomunikacji przy programie budowy tzw. tarczy antyrakietowej. W ambasadzie RP w Waszyngtonie obie firmy podpisały list intencyjny w tej sprawie.

d6d3gu5
d6d3gu5

List nie zawiera szczegółów finansowych i technicznych. Według przebywającego w Waszyngtonie ministra nauki Michała Kleibera, będą one znane za kilka miesięcy. Wówczas ma zostać podpisana ostateczna umowa o współpracy.

"Mówimy tu o kwotach rzędu dziesiątków milionów dolarów. Ale to jest współpraca obliczona na wiele lat. Boeing jest firmą o tak kolosalnym znaczeniu, że jeśli to przedsięwzięcie się uda, to będziemy się nim chwalić przez dekady" - powiedział minister Kleiber.

Budowa tarczy antyrakietowej jest najdroższym amerykańskim projektem wojskowym. Prowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat badania i próby nad systemem kosztowały ponad 15 mld dolarów.

Według amerykańskich planów, tarcza antyrakietowa będzie się składać z sieci radarów oraz rakiet przechwytujących, które mają niszczyć wrogie pociski balistyczne. Polski instytut ma współdziałać z Boeingiem przy tworzeniu systemów radarowych.

d6d3gu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6d3gu5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj