PolskaPolskie radary dla tarczy antyrakietowej

Polskie radary dla tarczy antyrakietowej

Amerykański koncern lotniczy Boeing chce współpracować z polskim Przemysłowym Instytutem Telekomunikacji przy programie budowy tzw. tarczy antyrakietowej. W ambasadzie RP w Waszyngtonie obie firmy podpisały list intencyjny w tej sprawie.

List nie zawiera szczegółów finansowych i technicznych. Według przebywającego w Waszyngtonie ministra nauki Michała Kleibera, będą one znane za kilka miesięcy. Wówczas ma zostać podpisana ostateczna umowa o współpracy.

"Mówimy tu o kwotach rzędu dziesiątków milionów dolarów. Ale to jest współpraca obliczona na wiele lat. Boeing jest firmą o tak kolosalnym znaczeniu, że jeśli to przedsięwzięcie się uda, to będziemy się nim chwalić przez dekady" - powiedział minister Kleiber.

Budowa tarczy antyrakietowej jest najdroższym amerykańskim projektem wojskowym. Prowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat badania i próby nad systemem kosztowały ponad 15 mld dolarów.

Według amerykańskich planów, tarcza antyrakietowa będzie się składać z sieci radarów oraz rakiet przechwytujących, które mają niszczyć wrogie pociski balistyczne. Polski instytut ma współdziałać z Boeingiem przy tworzeniu systemów radarowych.

naukapolskausa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)