Trwa ładowanie...
ukraina

Polskie MSZ odpowiada Ukrainie ws. IPN. "Tylko relacje oparte na prawdzie"

"Prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jeszcze trwają" - tak polski resort spraw zagranicznych odpowiada na krytykę ze strony władz Ukrainy. Kijów uznał za niewłaściwy zapis o ściganiu osób negujących zbrodnie ukraińskich nacjonalistów.

Share
Polskie MSZ odpowiada Ukrainie ws. IPN. "Tylko relacje oparte na prawdzie"
Źródło: Fotolia
d3rjok6

"Przykro nam, że ukraińska tematyka po raz kolejny jest wykorzystywana w polityce wewnętrznej Polski, a tragiczne stronice wspólnej historii są nadal upolityczniane" - głosi stanowisko MSZ Ukrainy po piątkowym przyjęciu przez polski Sejm noweli ustawy. Kjiów ostrzegł, że ustawa może mieć negatywny wpływ na rozwój relacji dwustronnych.

"Proces legislacyjny nowelizacji ustawy o IPN nie został zakończony" - skomentowali głos z Ukrainy polscy dyplomaci.

W komunikacie polskiego MSZ zaznaczono, że "intencją wnioskodawców ustawy jest przeciwdziałanie negowaniu lub umniejszaniu odpowiedzialności sprawców zbrodni dokonanych przez formacje kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką".

Zobacz też: Epidemia gruźlicy na Ukrainie. Czy mamy się czego obawiać?

"Partnerstwo oparte na prawdzie"

Polscy urzędnicy zaznaczają, że zapis dotyczy osób, które wprost zaprzeczają takim zbrodniom, a nie działalności naukowców czy artystów.

"Strona polska potwierdza swoją wolę budowania strategicznego partnerstwa z Ukrainą" - stwierdzają autorzy stanowiska polskiego resortu spraw zagranicznych, ale dodają, że te relacje muszą być "oparte na prawdzie".

d3rjok6

Podziel się opinią

Share
d3rjok6
d3rjok6
Więcej tematów