Polskie miasto zrywa współpracę z Tarnopolem
Jest decyzja rady miejskiej w Nysie (woj. opolskie). Miasto nie będzie już współpracować z Tarnopolem. Zarządzenie samorządu to pokłosie jednego z ostatnich ruchów władz ukraińskiej miejscowości.
W marcu radni 46-tysięcznego Tarnopola na Ukrainie przychylili się do wniosku mera Serhija i podjęli kontrowersyjną uchwałę. Tamtejszy stadion miejski został przemianowany na Stadion im. Romana Szuchewycza.
Decyzja ta wywołała oburzenie po stronie polskiej.
Kim był Roman Szuchewycz?
Szuchewycz był ukraińskim nacjonalistą i dowódcą UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) podczas II wojny światowej. Był odpowiedzialny za masowe mordy Polaków, m.in. rzeź wołyńską. Kolaborował z nazistami, pełnił funkcję zastępcy dowódcy batalionu "Nachtigall" (złożonego z Ukraińców i Niemców).
Po nadaniu imienia Szuchewycza tarnopolskiemu stadionowi, Nysa wezwała ukraińskie władze do zmiany decyzji. Jak przyznał burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz, apel ten nie doczekał się jednak satysfakcjonującej reakcji, ani nawet oficjalnej odpowiedzi.
Decyzja niemal jednogłośna
Jak poinformował portal gminy Nysa, podczas dzisiejszej sesji radni niemal jednogłośnie (21 głosów za, przy jednym wstrzymującym się) podjęli uchwałę o zerwaniu umowy.
Współpraca opolskiej gminy z Tarnopolem trwała od 2015 roku.
Źródło: nysa.eu/PAP