Trwa ładowanie...
Polski żołnierz zginął w Afganistanie
x-news/TVN 24

Polski żołnierz zginął w Afganistanie

W wyniku zamachu dokonanego nad ranem czasu polskiego w Afganistanie przez terrorystę samobójcę zginął polski żołnierz, plutonowy Rafał Celebudzki, a dwóch innych Polaków zostało lekko rannych - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Share
d65l6wd

Jak powiedział rzecznik prasowy dowództwa ppłk Piotr Walatek, zamach miał miejsce o godz. 5.45 czasu polskiego. - Do zdarzenia doszło na ulicy w Kabulu podczas konwoju realizowanego przez wojska koalicyjne. Zamachowiec samobójca zdetonował samochód pułapkę obok wojskowej kolumny. W wyniku eksplozji zginął plutonowy Rafał Celebudzki, który prowadził jeden z pojazdów - mówił Walatek.

Dodał, że lekko rannych zostało dwóch innych polskich żołnierzy. Ich zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

d65l6wd

Poległy żołnierz służył jako kierowca w sojuszniczych sztabach i dowództwach znajdujących się w Kabulu. Przed wyjazdem do Afganistanu pełnił służbę w kompanii zabezpieczenia Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpus Północ-Wschód w Szczecinie. Była to jego druga misja zagraniczna, wcześniej był w Iraku. Plut. Celebudzki miał 38 lat. Zostawił żonę i dwójkę dzieci.

Rodziny żołnierzy zostały powiadomione o zdarzeniu.

Trzech żołnierzy nie żyje

Rano agencje podały, że w Kabulu doszło do zamachu samobójczego niedaleko ambasady USA, na głównej drodze prowadzącej na lotnisko. Zginęło co najmniej trzech żołnierzy, a pięciu zostało rannych. Do ataku przyznali się talibowie.

d65l6wd

Do eksplozji doszło na głównej drodze prowadzącej na kabulskie lotnisko. Do zamachu przyznali się talibowie. Prócz trzech ofiar śmiertelnych wśród wojskowych, w wybuchu zostało rannych 13 afgańskich cywili. Uszkodzeniu uległo także 17 samochodów. Jak podała agencja AFP, rannych na miejscu opatrywali wojskowi z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Plut. Celebudzki to 44. Polak, który zginął w Afganistanie lub zmarł w wyniku ran odniesionych w tym kraju, odkąd w 2007 r. Polska zaangażowała się w operację ISAF. Do tej pory ostatnim poległym był podoficer z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, który zmarł 2 września 2013 r. w szpitalu w Ramstein w Niemczech w wyniku ran, których doznał kilka dni wcześniej w ataku rebeliantów na bazę w Ghazni.

Ostatnia polska zmiana

Od czerwca w Afganistanie służy ostatnia, XV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Polacy stacjonują przede wszystkim w Bagram. Zmiana składa się głównie z logistyków. Jej głównym zadaniem jest przerzut pozostałych jeszcze ludzi i sprzętu do kraju i zakończenie misji.

d65l6wd

Trzon obecnej zmiany stanowią żołnierze 10. Brygady Logistycznej z Opola. W skład kontyngentu wchodzą jednak także żołnierze innych jednostek, w tym pluton zmotoryzowany z 1. Brygady Pancernej w warszawskiej Wesołej, którego zadaniem jest ochrona bazy w Bagram.

Wycofanie

Zgodnie z decyzją NATO obecna misja ISAF kończy się z upływem bieżącego roku. Na przełomie kwietnia i maja polscy żołnierze opuścili bazę Ghazni i przenieśli się do Bagram. Przedostatnia zmiana liczyła do tysiąca osób, obecna do 500 żołnierzy i pracowników cywilnych.

Na wrześniowym szczycie NATO w Newport w Walii potwierdzono, że Sojusz jest gotowy dalej wspierać Afganistan po zakończeniu misji ISAF. Po 2014 r. pozostać ma tam jedynie wojskowa misja szkoleniowa, ale jej ustanowienie utrudnia przedłużający się kryzys polityczny po nierozstrzygniętych wyborach prezydenckich w Afganistanie. Planowana natowska misja szkolenia afgańskiej armii i policji ma liczyć około 14 tysięcy osób, w tym ok. 9,8 tys. Amerykanów. Nie będzie brać udziału w działaniach bojowych.

Źródła: PAP, AFP

d65l6wd

Podziel się opinią

Share
d65l6wd
d65l6wd
Więcej tematów