Polski syntezator mowy dla milionów
Ponad milion razy internauci odsłonili strony darmowego serwisu Say.Expressivo.com, aby przetestować możliwości polskiego syntezatora mowy IVONA. Syntezator święci tryumfy na międzynarodowych konkursach, został oceniony jako najlepsze narzędzie tego typu na świecie. O IVONĘ oparty jest program dla użytkowników indywidualnych - Expressivo.
05.02.2008 | aktual.: 05.02.2008 16:35
Program Expressivo czyta dowolne teksty ludzkim głosem. Może być wykorzystywany jako pomoc przy nauce języka obcego, czy jako głos lektora do czytania napisów w filmach. Expressivo pozwala także na słuchanie książek, wiadomości RSS, stron www, e-maili - nie tylko na komputerze, ale także na przenośnym odtwarzaczu MP3.
Serwis Say.Expressivo.com zadebiutował we wrześniu 2007 roku. Od tego czasu ponad 730 tys. internautów odwiedziło Say.Expressivo.com przeszło milion razy. W rekordowym dniu serwis zanotował 21 tys. wizyt. Stronę odwiedzają osoby z całego świata. Najwięcej jest ich ze Stanów Zjednoczonych - 330 tys., następnie z Polski - 240 tys., Słowenii - 76 tys. i Wielkiej Brytanii - 60 tys.
Jesteśmy mile zaskoczeni statystykami, które zanotował Say.Expressivo.com. Tym bardziej, że nie prowadziliśmy żadnej szczególnej akcji promocyjnej serwisu i ma on dość ograniczoną funkcjonalność. To kolejny dowód na duże zainteresowanie tematyką syntezą mowy wśród użytkowników Internetu na całym świecie - mówi Łukasz Osowski, prezes innowacyjnej firmy IVO Software - twórcy IVONY.
W Say.Expressivo.com można za darmo sprawdzić, jak brzmią wirtualne głosy, stworzone dzięki syntezatorowi mowy IVONA. Dostępne są cztery głosy (jeden męski i trzy żeńskie), które posługują się trzema językami (polskim, angielskim i rumuńskim). Stworzoną wiadomość głosową można wysłać e-mailem lub zapisać jako plik dźwiękowy, a potem umieścić go w sieci (np. na blogu).
Wykorzystywana w Expressivo i prezentowana na Say.Expressivo.com technologia syntezy mowy IVONA zdobyła liczne wyróżnienia i nagrody zdobyte na świecie. W konkursie Blizzard Challenge, dwa razy z rzędu w latach 2006 i 2007, jakość głosu IVONY została uznana za jedną z najbliższych głosowi naturalnemu.