Trwa ładowanie...

Polski rząd zakończy spór z Wyszkowskim? Opozycjonista procesował się z Wałęsą

Polski rząd chce zakończyć spór z Krzysztofem Wyszkowskim - informuje "Rzeczpospolita". Sprawa dotyczy skargi złożonej przez niego w Strasburgu. Chodziło m.in. o odrzucenie przez Sąd Najwyższy kasacji Wyszkowskiego ws. prawnego sporu z byłym prezydentem Lechem Wałęsą z 2011 roku.

Share
Polski rząd zakończy spór z Wyszkowskim? Opozycjonista procesował się z Wałęsą
Źródło: Agencja Gazeta
d2gpssb

Dziennikarz, publicysta i opozycjonista przegrał z byłym prezydentem dwa procesy. W pierwszym procesie z 2011 roku chodziło o zarzucanie Wałęsie współpracę z SB.

W pierwszej instancji Sąd Okręgowy oddalił powództwo byłego prezydenta. Jednak Wałęsa odwołał się od tego wyroku. W marcu 2011 roku zmieniono wyrok. Sąd Apelacyjny uznał, że Wałęsie należą się przeprosiny. Ocenił również, że Wyszkowski "nie udowodnił prawdziwości swoich twierdzeń na temat agenturalnej przeszłości byłego prezydenta, zaś jego wypowiedź nie była wypowiedzią dziennikarza, tylko osoby prywatnej". Po kolejnej apelacji Wyszkowskiego Sąd Najwyższy utrzymał ten wyrok.

W 2012 roku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga Wyszkowskiego. Jego pełnomocnik odnosząc się do apelacji stwierdził, że doszło do "naruszenia praw człowieka".

Zobacz także: #SpełnijmyMarzeniePowstańca. Spotkajmy się 1 sierpnia i pokażmy, że pamiętamy

Jednak, jak podaje "Rzeczpospolita" skarga nie trafi pod obrady Europejski Trybunał Praw Człowieka. Dlaczego? Dziennik wskazuje na artykuł 62 regulaminu Trybunału w Strasburgu, który mówi wprost o "polubownym załatwieniu sprawy".

d2gpssb

Co więcej, przepisy zakładają, że ewentualne porozumienie będzie prowadzone "z poszanowaniem dla jego poufności". Mecenas Krzysztof Ways, który reprezentuje Wyszkowskiego w Strasburgu, nie chce na razie komentować sprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gpssb

Podziel się opinią

Share
d2gpssb
d2gpssb
Więcej tematów