Trwa ładowanie...

"Polski obóz" we włoskiej telewizji. Interwencja ambasady

"Polskim obozem zagłady" nazwano niemiecki nazistowski obóz Auschwitz w dzienniku włoskiej komercyjnej stacji telewizyjnej Canale 5. Sformułowanie padło w materiale na temat obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Share
"Polski obóz" we włoskiej telewizji. Interwencja ambasady
Źródło: freeimages.com, fot: Michael Mingucci
d4iytff

W porannym wydaniu programu informacyjnego Tg5 przypomniano, że 27 stycznia to rocznica wyzwolenia "polskiego obozu zagłady" Auschwitz. Następnie mowa była o obchodach rocznicy z udziałem prezydenta Włoch Sergio Mattarelli i przewodniczących obu izb parlamentu.

Ambasada RP we Włoszech natychmiast interweniowała u kierownictwa redakcji dziennika Tg5.

Na dwa dni przed obchodami Dnia Pamięci, polska ambasada wystosowała obszerny apel do włoskich mediów o to, by używać właściwego określenia w odniesieniu do obozu Auschwitz i przypomniała, że poprawna nazwa, zaaprobowana przez UNESCO to: "Auschwitz Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady".

W styczniu polska placówka dyplomatyczna we Włoszech interweniowała także w redakcjach agencji Ansa i dziennika "Corriere della Sera", gdzie również napisano o "polskim obozie". Wcześniej problem dotyczył redakcji telewizji RAI.

d4iytff

Podziel się opinią

Share
d4iytff
d4iytff
Więcej tematów