Trwa ładowanie...
d4ho5u3

Polski MSZ: otwiera się nowy rozdział w historii Egiptu

Dzisiejsza decyzja prezydenta Hosniego Mubaraka o ustąpieniu ze stanowiska i przekazaniu pełni władzy Najwyższej Radzie Wojskowej otwiera nowy rozdział w historii Egiptu - to fragment oświadczenia polskiego resortu spraw zagranicznych o sytuacji w Egipcie.

d4ho5u3
d4ho5u3

Jak mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, po trzydziestu dwóch latach rządów w sytuacji stanu wyjątkowego zmiana budzi zarówno nadzieję, jak i niepokój o stabilność relacji międzynarodowych Egiptu i przewidywalność procesu transformacji. - Życzymy narodowi egipskiemu powodzenia w przebudowie swojej konstytucji - powiedział.

- Wydarzenia w Egipcie potwierdzają potrzebę działań na rzecz wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego w całym sąsiedztwie Unii Europejskiej zarówno na południu jak i na wschodzie - uważa Sikorski.

"Polska wyraża nadzieję, że rozpoczęty właśnie proces zmian - zgodnie z oczekiwaniami egipskiego społeczeństwa dobitnie wyrażonymi podczas ostatnich protestów - zaowocuje wkrótce przygotowaniem reform konstytucyjnych niezbędnych do przeprowadzenia wolnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, gwarantujących powodzenie i trwałość demokratycznej transformacji" - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ - "Wyrażamy również przekonanie, iż wyłoniony w ich wyniku nowy prezydent, parlament i cywilny rząd podejmą niezwłocznie trudne zadanie wdrożenia reform gospodarczych i politycznych, koniecznych dla stworzenia warunków umożliwiających realizację słusznych aspiracji wszystkich Egipcjan".

d4ho5u3

"Prawdziwie demokratyczny Egipt, otwarty na współpracę ze światem oraz żyjący w pokoju i harmonii ze wszystkimi sąsiadami, ma szansę przyczynić się do umocnienia stabilizacji i pokoju w regionie, w tym osiągnięcia oczekiwanego przełomu w Procesie Pokojowym na Bliskim Wschodzie. Może przy tym liczyć na wsparcie i pomoc ze strony wszystkich prawdziwych przyjaciół, w tym Polski" - deklaruje resort.

MSZ jest przekonane, że "wydarzenia w Egipcie, tak jak wcześniej w Tunezji staną się inspiracją dla procesów demokratyzacji w całym sąsiedztwie Unii Europejskiej - zarówno na Południu, jak na Wschodzie".

d4ho5u3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ho5u3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj