PolskaPolski maturzysta mistrzem świata młodych informatyków

Polski maturzysta mistrzem świata młodych informatyków

Tomek Kulczyński, tegoroczny absolwent VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy zajął pierwsze miejsce i zdobył złoty medal w zakończonej w Zagrzebiu XIX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Tomek uzyskał 574 punkty na 600 możliwych do zdobycia, pokonując 284 zawodników z 77 krajów.

Pozostali nasi reprezentanci osiągnęli sukcesy. Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, który osiągnął wynik niewiele gorszy od Tomka (504 pkt.), zajął 6 miejsce. Marcin Kurczych z I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Jakub Kallas z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zdobyli brązowe medale. W nieoficjalnej punktacji punktowej zajęła trzecie miejsce za Chinami i Rosją.

Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych (w Polsce taką rolę odgrywa Olimpiada Informatyczna, www.oi.edu.pl). Co roku w krajowych eliminacjach na całym świecie bierze udział około 50 tysięcy młodych informatyków.

W pierwszym dniu zawodów Kulczyński, wraz z czterema innymi zawodnikami, osiągnął absolutne maksimum 300 pkt. na 300 możliwych. Drugiego dnia zawodów zadania były znacznie trudniejsze i zawodnicy otrzymali mniej punktów. Tomek zdobył ich 274. Okazało się jednak, że uzyskany wynik wystarczał do zwycięstwa, ponieważ inni czołowi zawodnicy osiągnęli słabsze wyniki - informuje Tadeusz Kuran, kierownik organizacyjny Olimpiady Informatycznej.

Sukces Tomka Kulczyńskiego nie jest przypadkiem. Już poprzednio dał się poznać jako świetny informatyk i matematyk. Zdobył srebrny medal w IOI 2005, a w tym roku złoty medal na Olimpiadzie Informatycznej Europy Środkowej i brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej.

Jest już drugie mistrzostwo świata zdobyte przez Polaków na Międzynarodowych Olimpiadach Informatycznych. W zeszłym roku tytuł mistrza wywalczył Filip Wolski. Kilkakrotnie byliśmy bliscy zwycięstwa: w 1997 roku Piotr Zieliński był trzeci, w 2002 roku Paweł Parys drugi, a w roku 2004 Bartosz Romański czarty. Filip pobił też najlepsze osiągnięcie Andrzeja Gąsienica-Samka zdobył w sumie trzy złote i jeden srebrny medal. Sukces naszych olimpijczyków są porównywalne ze zwycięstwami drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym w latach 2003 i 2007.

Sukces naszych olimpijczyków nie jest przypadkowy i wpisuje się w szereg innych sukcesów naszych młodych informatyków. W największym, prestiżowym, światowym konkursie algorytmiczno-programistycznym TOPCODER (www.topcoder.com) Uniwersystet Warszawski zajmuje pierwsze miejsce w rankingu uczelni, a Polska jest druga w klasyfikacji państw.

U podstaw tych sukcesów leży wczesne wykrywanie informatycznych talentów, stawianie przed nimi wyzwań w Olimpiadzie Informatycznej i innych konkursach programistycznych, zapewnienie właściwego rozwoju na obozach naukowych Olimpiady Informatycznej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i Stowarzyszenia "Talent". Są one też efektem dużego zaangażowania najlepszych uczelni w Polsce w prace z uzdolnioną informatycznie młodzieżą, a w szczególności Instytutów Informatyki uniwersytetów Warszawskiego, Wrocławskiego i Jagiellońskiego. Ważną rolę odgrywają też takie szkoły średnie jak III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
naukasukcesinformatyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)