Polski marynarz porwany przez piratów. Nie wiadomo, w jakim jest stanie
O porwaniu polskiego marynarza przez piratów w Zatoce Gwinejskiej donosi w środę RMF FM. Mężczyzna jest w sześcioosobowej grupie innych uprowadzonych z załogi kontenerowca handlowego pod banderą Liberii.
Do ataku piratów na liberyjski kontenerowiec handlowy w okolicach wyspy Bioko, w Zatoce Gwinejskiej doszło w poniedziałek. - Piraci uprowadzili szóstkę zakładników - przekazał we wtorek rzecznik duńskich sił zbrojnych. Działająca w okolicy duńska fregata, by pomóc marynarzom, wysłała w poniedziałek w kierunku kontenerowca śmigłowiec.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołało sztab kryzysowy - donosi RMF FM. Według informacji pozyskanych przez stację, polska dyplomacja jest w kontakcie z armatorem oraz przedstawicielami duńskich jednostek patrolujących.
Duńska jednostka podążyła za łodzią piratów na której pokładzie znajduje się sześciu zakładników, jednak musiała zaprzestać swojej operacji doleciawszy do Nigeryjskich wód terytorialnych - tłumaczył duński przedstawiciel. Nie wiadomo, jaka jest nazwa zaatakowanego statku, ani kto jest jego armatorem - dodał.
Zobacz też: Inicjatywa Dudy. Generał gorzko komentuje
Jak podało w środę RMF FM, wśród porwanych jest obywatel Polski. Obecnie trwają rozmowy z rządem Nigerii oraz innych krajów Zatoki Gwinejskiej - podaje RMF. Nie wiadomo też, w jakim stanie znajduje się uprowadzony Polak i pozostali porwani. Według wcześniejszych przekazów medialnych, jeden z porwanych miał zostać ranny.
Piraci porwali kontenerowiec. Wśród zakładników Polak
Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku br. w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej. W listopadzie, jednostce udało się wyeliminować wrogi statek na wodach na południe od Nigerii, zabijając czterech piratów i zatrzymując kolejnych czterech - przypomina Reuters.
Przedstawiciele Danii prowadzą rozmowy z władzami znajdujących się w Zatoce państw w sprawie przekazania przebywających na fregacie schwytanych piratów - sprecyzowała agencja. Nad Zatoką Gwinejską leżą m.in.: Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa, czy Gabon.
Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.
Źródło: RMF FM, PAP, Reuters
Przeczytaj także: