Trwa ładowanie...
d2oi47c

Polski ksiądz oskarżony o wielokrotne zabójstwa

Kapłan diecezji włocławskiej, Józef Bulka, był na początku lat 50. sowieckim agentem na Litwie. Litewska prokuratura wystawiła za nim europejski list gończy. Ks. Bulka prowadzi katolicką parafię w Mosarzu na Białorusi i jest ulubieńcem prezydenta Łukaszenki.

d2oi47c
d2oi47c

Białoruska prokuratura nie zgodziła się przesłuchać ks. Bulki. O przesłuchanie księdza Józefa Bułki wnioskowała litewska prokuratura. Litwini zarzucają Bułce doprowadzenie do śmierci co najmniej 56 osób. Według litewskich prokuratorów - ks. Bulka miał donosić sowieckim władzom na partyzantów.

Józef Bułka pod litewskim nazwiskiem Jouzas Bulkas w latach 1951-54 likwidował litewskie podziemie niepodległościowe. Według śledczych zabijał sam, albo wydawał partyzantów sowieckim władzom. Uważano go za cennego agenta bezpieki. W latach 80. Józef Bułka wyjechał do Polski i we Włocławku przyjął święcenia kapłańskie z rąk nieżyjącego już biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej Romana Andrzejewskiego. Dlaczego na księdza został wyświęcony ktoś kto nie ukończył seminarium i dlaczego odbyło się to w tajemnicy wiedział tylko nieżyjący biskup.

83-letni ksiądz powiedział agencji Interfax, że „nikogo nie zabijał i miesza się go do polityki". Bułka za walkę z alkoholizmem otrzymał medal od prezydenta Łukaszenki a w jego parafii stanął pierwszy na Białorusi pomnik Jana Pawła II.

d2oi47c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oi47c
Więcej tematów