Trwa ładowanie...

Polska zapłaci czeczeńskim uchodźcom wysokie odszkodowanie

Zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który orzekł, że Polska ma zapłacić po 34 tys. euro uchodźcom, którym wcześniej kilkadziesiąt razy odmówiła możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej
Share
Polska zapłaci czeczeńskim uchodźcom wysokie odszkodowanie
Źródło: Straż Graniczna, Fot: Straż Graniczna Twitter
d3d7vjd

Chodzi o 13 obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy zostali deportowani z Polski w kwietniu gdy rząd z powodu epidemii koronawirusa zdecydował się na uszczelnienie granic. Wiedząc o zbliżającej się deportacji Czeczeni zaczęli masowo składać wnioski o udzielenie im azylu.

Te jednak były odrzucane i to pomimo sytuacji jaka panuje w Czeczeni. Nie jest tajemnicą, że ludność czeczeńska jest stale prześladowana, zarówno przez rząd Federacji Rosyjskiej, jak i rządzącego tym kaukaskim krajem Razmana Kadyrowa.

Czeczeńska opozycja (tworzona przez zwolenników byłego prezydenta Dżochara Dudajewa) bywa ścigana także poza granicami Rosji. 6 lipca w Wiedniu został zastrzelony czeczeński uchodźca, który udostępniał na portalu YouTube filmy krytykujące Kadyrowa i jego otoczenie. Austriackie służby nie ukrywały, że najpewniej miało to związek z jego śmiercią.

d3d7vjd

Zobacz wideo: Droga do władzy Putina. Nie znane wcześniej fakty.

Choć wspomniana deportacja 13 Czeczenów z Polski jest dość dużą, to do takich sytuacji dochodziło już wcześniej. We wrześniu 2018 roku doszło do głośnej deportacji Azamata Bajdujewa, który od ponad dekady mieszkał w Pruszkowie. Po wylądowaniu w Rosji mężczyzna został natychmiastowo aresztowany.

Według oficjalnej deklaracji MSWiA Czeczenia "sprawia wrażenie dobrze funkcjonującej części Federacji Rosyjskiej”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3d7vjd

Podziel się opinią

Share
d3d7vjd
d3d7vjd
Więcej tematów