Polska wypada dobrze w raportach UE
W dorocznym raporcie, dotyczącym stanu przygotowań do wejścia do UE, Polska wypada nieźle. Od zeszłego roku poprawił się zwłaszcza stopień dostosowania naszego prawa do unijnego, nieco pogorszyła się natomiast ocena naszego wzrostu gospodarczego i stabilności finansowej, które były dotychczas naszym największym atutem.
09.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Raporty dotyczące poszczególnych kandydatów, wraz ze "strategicznym" dokumentem zbiorczym o poszerzeniu Unii, zostaną przedstawione po posiedzeniu Komisji Europejskiej 13 listopada w Strasburgu. Obecnie eksperci Komisji dyskutują, jak zachęcić we wtorek Polskę i innych kandydatów z szansami na członkostwo w 2004 r., by przyspieszyli na ostatniej prostej, a przy tym nikogo nie zniechęcić. Chodzi o sformułowania, które organ wykonawczy UE zawrze we wspomnianych dokumentów.
Komisji zależy zwłaszcza, aby nie zniechęcić Polaków zbyt ostrą krytyką, ale zdopingować ich, żeby nadgonili zaległości wobec innych czołowych kandydatów. Równocześnie trzeba uważać, żeby nie zrazić ani najlepszych uczniów, takich jak Węgrzy, ani najgorszych Bułgarii i Rumunii, które są bez szans na zakończenie negocjacji przed końcem 2002 i wejście w 2004 roku - powiedział jeden z dyplomatów UE. (kar)