Trwa ładowanie...
d2un1aw

Polska rekomendowała swojego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego NATO

"Jesteśmy jednym z liderów Sojuszu, więc rekomendowałem generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP do objęcia stanowiska przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska rekomendowała swojego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego NATO
Polska rekomendowała swojego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego NATO (East News)
d2un1aw

O rekomendowaniu gen. Andrzejczaka do objęcia stanowiska przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO minister obrony poinformował na swoim profilu na Twitterze.

"Panie Generale, wszystko w Pana rękach. Wierzę ze we wrześniowych wyborach odniesie Pan sukces. Powodzenia!" - napisał minister Błaszczak.

Gen. Rajmund Andrzejczak to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu i Wojskowej Akademii Obrony Republiki Czeskiej w Brnie. Był dowódcą 1 batalionu pancernego Ułanów Krechowieckich w Orzyszu, następnie m.in. dowódcą polskiego kontyngentu wojskowego UNDOF na granicy izraelsko-syryjskiej. W latach 2008–2009 pełnił funkcję zastępcą dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, a następnie dowódcą brygady w IV i V zmianie polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie.

d2un1aw

W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski mianował go na stopień generała brygady. Kolejne trzy generalskie nominacje otrzymał już z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. To również Duda, w 2018 roku powołał go na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Komitet Wojskowy to naczelny organ wojskowy NATO. Podlega Radzie Północnoatlantyckiej i Grupie Planowania Nuklearnego. Stanowi ważne ogniwo pomiędzy szczeblami politycznym i militarnym na poziomie strategicznym Sojuszu. Odpowiada za nadzorowanie rozwoju polityki i doktryn poprzez ścisłą współpracę z obydwoma dowódcami strategicznymi NATO.

W skład Komitetu Wojskowego wchodzą szefowie sztabów generalnych państw członkowskich z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego przewodniczy zarówno spotkaniom szefów sztabów, jak i stałym sesjom. Wybierany jest przez szefów sztabów zwykle na trzyletnią kadencję.

d2un1aw

Podziel się opinią

Share

d2un1aw

d2un1aw
Więcej tematów