Trwa ładowanie...

Polska rekomendowała swojego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego NATO

"Jesteśmy jednym z liderów Sojuszu, więc rekomendowałem generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP do objęcia stanowiska przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Polska rekomendowała swojego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego NATOŹródło: East News
d23gc16
d23gc16

O rekomendowaniu gen. Andrzejczaka do objęcia stanowiska przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO minister obrony poinformował na swoim profilu na Twitterze.

"Panie Generale, wszystko w Pana rękach. Wierzę ze we wrześniowych wyborach odniesie Pan sukces. Powodzenia!" - napisał minister Błaszczak.

Gen. Rajmund Andrzejczak to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu i Wojskowej Akademii Obrony Republiki Czeskiej w Brnie. Był dowódcą 1 batalionu pancernego Ułanów Krechowieckich w Orzyszu, następnie m.in. dowódcą polskiego kontyngentu wojskowego UNDOF na granicy izraelsko-syryjskiej. W latach 2008–2009 pełnił funkcję zastępcą dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, a następnie dowódcą brygady w IV i V zmianie polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie.

d23gc16

W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski mianował go na stopień generała brygady. Kolejne trzy generalskie nominacje otrzymał już z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. To również Duda, w 2018 roku powołał go na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Komitet Wojskowy to naczelny organ wojskowy NATO. Podlega Radzie Północnoatlantyckiej i Grupie Planowania Nuklearnego. Stanowi ważne ogniwo pomiędzy szczeblami politycznym i militarnym na poziomie strategicznym Sojuszu. Odpowiada za nadzorowanie rozwoju polityki i doktryn poprzez ścisłą współpracę z obydwoma dowódcami strategicznymi NATO.

W skład Komitetu Wojskowego wchodzą szefowie sztabów generalnych państw członkowskich z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego przewodniczy zarówno spotkaniom szefów sztabów, jak i stałym sesjom. Wybierany jest przez szefów sztabów zwykle na trzyletnią kadencję.

d23gc16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23gc16
Więcej tematów