Polska przekaże Ukrainie ponad 20 tys. ton benzyny
- Cieszy nas, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia otrzymamy 25 tys. ton benzyny z Polski - powiedziała w środę minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Julija Swyrydenko po spotkaniu ze swoją polską odpowiedniczką w Kijowie.
W środę 18 maja br., minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Julija Swyrydenko - podczas potkania z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą w Kijowie - oznajmiła, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia Ukraina otrzyma "25 tysięcy ton benzyny z Polski ".
- Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę musieliśmy zupełnie zmienić szlaki importu paliw, dlatego cieszy nas, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia otrzymamy 25 tys. ton benzyny z Polski - oświadczyła przedstawicielka ukraińskiego rządu.
Polska przekaże Ukrainie 25 tysięcy ton benzyny
- Pomoc z Polski pozwoli nam w znacznym stopniu zbilansować sytuację na rynku paliw - dodała.
- Przed rosyjską agresją ogromną część produkcji paliwowej zapewniały nam zakłady w Krzemieńczuku. Ta infrastruktura została niestety zniszczona, dlatego obecnie pilnie poszukujemy możliwości dostaw z zagranicy - wyjaśniła.
Współpraca energetyczna Polski i Ukrainy
- Pracujemy nad odnowieniem połączenia energetycznego między Polską a Ukrainą, zwiększeniem przepustowości granicy i skróceniem czasu przesyłu - mówiła z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po spotkaniu z Juliją Swyrydenko.
Minister Moskwa poinformowała, że w ostatnich tygodniach współpraca energetyczna pomiędzy Polska a Ukrainą była bardzo dobra. Dodała przy tym, że przygotowywana jest też współpraca na czas pokoju.
- Ukraina jest już po pełnej synchronizacji z systemem europejskim, która została przeprowadzona w czasach wojny. Teraz jest czas na kolejną synchronizację, na zwiększenie tej współpracy m.in. poprzez odnowienie połączenia energetycznego między Polską a Ukrainą, by móc współpracować w tym wymiarze praktycznym i przesyłać energię z Ukrainy do Polski - kontynuowała.
"Tak dobrej współpracy w zakresie paliwowym jeszcze nie było"
Dodała, że jest to duże wyzwanie dla ukraińskich i polskich spółek. Zapewniła, że projekt ten będzie funkcjonował nie tylko w czasie wojny ale także po jej zakończeniu. Poinformowała też, że władze pracują nad zwiększeniem przepustowości naszej granicy, skróceniem czasu przesyłu.
- Tak dobrej współpracy w zakresie paliwowym pomiędzy polskimi i ukraińskimi spółkami jeszcze nie było - zaznaczyła Moskwa. Minister zapewniła, że jest dobra wola po stronie Międzynarodowej Agencja Energii, by Ukraina mogła wejść na ścieżkę członkostwa i w efekcie po roli obserwatora stać się pełnoprawnym członkiem tej organizacji.
Zobacz też: Autobusy z ukraińskimi jeńcami kierują się ku Rosji. Dowódca Pułku Azow o sytuacji
- My jako Polska deklarujemy zgłoszenie Ukrainy jako członka i wsparcie w przeprowadzeniu procesu akcesji do tej organizacji - oznajmiła.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: