Kreml skandalicznie reaguje na decyzję Warszawy ws. MIG‑ów
Andrzej Duda poinformował w czwartek, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Do sprawy odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
17.03.2023 | aktual.: 17.03.2023 12:22
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Wiele informacji, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
- To kolejny przykład na to, jak wiele państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polska, podnosi poziom swojego bezpośredniego zaangażowania w konflikt. Oczywiście dostawy tego sprzętu, o czym wielokrotnie mówiliśmy, nie mogą wpłynąć na wynik specjalnej operacji wojskowej (tak w Rosji nazywa się wojnę w Ukrainie - przyp. red.), ale sprawić dodatkowe kłopoty samej Ukrainie i narodowi ukraińskiemu - powiedział Pieskow odnosząc się do pytania o decyzję Warszawy ws. MiG-ów.
W czwartek o przekazaniu "w ciągu najbliższych dni" czterech pierwszych myśliwców MIG-29 mówił prezydent Andrzej Duda.
Rzecznik Kremla zaznaczył, że "oczywiście" cały sprzęt, który trafi do Ukrainy "zostanie zniszczony przez Rosjan". Jego zdaniem dostawy nie będą miały też wpływu na sytuację na froncie. - W tym przypadku wszystko, co zostało powiedziane o Polsce, można śmiało powtórzyć do tej decyzji. Nie, zdecydowanie nie, myślę, że nie trzeba nawet być ekspertem wojskowym, by powiedzieć, że tak nie można. Wydaje się, że te kraje po prostu pozbywają się w ten sposób starego, niepotrzebnego sprzętu - stwierdził Pieskow cytowany przez rosyjską państwową agencję informacyjną RIA Novosti.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska przekaże myśliwce MIG-29 "w ciągu najbliższych dni"
- W ciągu najbliższych dni przekażemy cztery samoloty (MiG-29 - przyp. red.) w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane - oświadczył Duda w czwartek po rozmowie z przywódcą Czech Petrem Pavlem. Prezydent podkreślił, że decyzję w tej sprawie podjęły "najwyższe władze krajowe".
Zobacz także
Szef MON w Warszawie poinformował, że Polska chce przekazać Ukrainie maszyny "w ramach większej koalicji państw". Mariusz Błaszczak przekazał, że na chwilę obecną Słowacja również zadeklarowała swoją gotowość do wysłania swoich MiGów Kijowowi.
Myśliwce, które Polska przekaże obrońcom, zostaną zastąpione koreańskimi FA-50 i amerykańskimi F-35.
Do Polski dołączy również Słowacja. Premier Eduard Heger poinformował w piątek, że Bratysława przekaże Ukrainie 13 myśliwców MIG-29.