Polska przedłożyła plany restrukturyzacyjne hut
Polska dostarczyła w środę Komisji Europejskiej ostatni z planów restrukturyzacyjnych hut, które pozwolą uzgodnić wysokość pomocy publicznej dla hut i doprowadzić do zakończenia negocjacji członkowskich w sprawie polityki konkurencji.
Poinformowała o tym prasę wiceminister gospodarki Ewa Freyberg, która uczestniczyła w środę w sesji Komitetu Stowarzyszenia UE-Polska w Brukseli. Według towarzyszących jej członków delegacji polskiej, ostatnim dostarczonym planem był jednolity program restrukturyzacyjny nowego holdingu Polskie Huty Stali, zrzeszającego dwie największe huty w Polsce - Katowice i Sendzimira - oraz huty Cedlera i Florian.
Wcześniej rząd przedłożył Komisji Europejskiej plany restrukturyzacyjne 14 spośród 20 hut, w tym indywidualne plany czterech zakładów wchodzących w skład PHS.
Dwie huty - katowicka Ferrum i Zawiercie - nie zamierzają się ubiegać o pomoc państwa, gdyż są w niezłej sytuacji finansowej (warunkiem zgody UE na wsparcie publiczne jest redukcja mocy produkcyjnych). Pozostałe cztery huty są natomiast w takiej sytuacji, że ta pomoc i tak prawdopodobnie by ich nie uratowała.
Według Freyberg, w przyszłym tygodniu rozpocznie się w polskich hutach audyt, który przeprowadzi firma wynajęta przez Komisję Europejską. Na jego podstawie powinno dojść do porozumienia i zamknięcia działu "polityka konkurencji" jesienią tego roku. W tym celu potrzebne też będzie porozumienie z Unią w sprawie specjalnych stref ekonomicznych.(aka)