Trwa ładowanie...
d3hzioc

Polska pomoże w redukcji gazów cieplarnianych?

Polska pośród innych państw będzie miała wpływ na zmniejszanie poziomu gazów cieplarnianych, emitowanych do atmosfery.
W piątek Sejm będzie głosował nad ratyfikacją Protokołu z Kioto, który jest międzynarodowym aktem prawnym, nakładającym na państwa uprzemysłowione obowiązek redukcji dwutlenku węgla.

d3hzioc
d3hzioc

Aby protokół wszedł w życie, musi być ratyfikowany przez co najmniej 55 państw odpowiedzialnych za 55% emisji dwutlenku węgla. Do tej pory Protokół z Kioto ratyfikowały 74 państwa, w tym Unia Europejska. W sumie łączna emisja wynosi obecnie 53%, ale jest to o co najmniej 2% za mało niż wymagają tego międzynarodowe umowy.

Tymczasem brakujące procenty może zaoferować Polska, która może zredukować co najmniej 3% szkodliwych emisji - oznajmił minister środowiska, Stanisław Żelichowski.

Ratyfikacja Protokołu z Kioto przez niemal sto państw budzi wiele emocji. Rezygnacja z walki o czyste powietrze mogłaby spowodować katastrofalne efekty dla środowiska. Zdaniem Wojciecha Stępniewskiego ze Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody i kierownika projektu "Klimat i energia", w wyniku efektu cieplarnianego dochodzi do nieprzewidzianych zjawisk jak powodzie, huragany, czy susze. W konsekwencji mogą pojawić się nieznane choroby, czy wyginąć różne gatunki flory i fauny.

Protokół z Kioto ma także duże, jeśli nie największe - znaczenie ekonomiczne. Pozyskane z redukcji cieplarnianych gazów nadwyżki można sprzedawać innym krajom uprzemysłowionym, które nie są w stanie utrzymać u siebie "równowagi ekologicznej".

d3hzioc

Minister Żelichowski szacuje, że za jedną tonę zanieczyszczeń emitowanych przez polski przemysł będzie można uzyskać 10 dolarów lub euro. Tymczasem Polska w tej chwili ma 30% nadwyżki.

Niewywiązanie się z postanowień zawartych w Protokole z Kioto nie jest karalne. Ekolodzy podkreślają, że udział w światowym projekcie ma tylko na celu wywarcie mobilizującej presji wśród najbogatszych państw, od których zależy jakość życia. (jask)

d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj