Trwa ładowanie...
d3hfv8t

Polska - piekłem dla gejów i lesbijek?

Lobby reprezentujące homoseksualistów z 30 krajów europejskich zarzuciło w środę Polsce i innym krajom kandydującym do UE, że panuje tam atmosfera ucisku i wezwało je do walki z dyskryminacją ze względu na orientację seksualną.

Share
d3hfv8t

W przeddzień publicznego przesłuchania w tej sprawie, zorganizowanego w Parlamencie Europejskim pod patronatem grupy deputowanych do unijnego parlamentu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek (ILGA) opublikowało w Brukseli raport o sytuacji homoseksualistów w krajach kandydujących.

Przedstawiciel ILGA Nigel Warner powiedział, że pod względem stosunku do tej mniejszości seksualnej Polska znajduje się w dolnej części rankingu ze względu na atmosferę bardzo intensywnego ucisku, mającego korzenie w tradycji konserwatywnego katolicyzmu. Przyznał, że w polskie prawo nie dyskryminuje homoseksualistów (wyjątkiem jest prawo spadkowe, zmuszające do płacenia wysokiego podatku od spadku po zmarłym partnerze), ale w praktyce gorzej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii, Rumunii i na Słowacji.

Najbardziej tolerancyjne wobec homoseksualistów są Czechy i Estonia. Jednym z tego przejawów jest otwarte poparcie prezydenta Vaclava Havla dla równouprawnienia społeczności homoseksualnej. Dla kontrastu Warner przytoczył wypowiedź byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ubiegłorocznej kampanii wyborczej, że tacy ludzie potrzebują leczenia. Raport o Polsce zawiera również wzmiankę o podobnych wypowiedziach prymasa Józefa Glempa i o całkowitej wrogości Kościoła do homoseksualistów.(kar)

Podyskutuj o tym na naszym czacie dnia

d3hfv8t

Podziel się opinią

Share
d3hfv8t
d3hfv8t
Więcej tematów