Trwa ładowanie...

Polska odpowiedziała Komisji Europejskiej ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziów

Polski rząd odpowiedział Komisji Europejskiej na zarzuty dotyczące naruszenia prawa unijnego w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Jeśli odpowiedź nie będzie dla KE satysfakcjonująca, może ona skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Share
Polska odpowiedziała Komisji Europejskiej ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziówŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d1jabjv

Komisja Europejska wszczęła 3 kwietnia postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę. Zdaniem KE rozwiązania przyjęte przez polskie władze podważają niezawisłość polskich sędziów. Nie zapewniają bowiem niezbędnych gwarancji, pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą. Zgodnie z orzecznictwem TSUE jest to wymogiem Unii Europejskiej.

Polska dostała dwa miesiące na udzielenie wyjaśnień w tej sprawie. W związku z tym, że KE uznała, iż wątpliwości prawne nie zostały rozwiane, 17 lipca przeszła do drugiego etapu postępowania. Otrzymaliśmy formalne wezwanie do zapewnienia zgodności z prawem UE.

d1jabjv

Zgodnie z tą procedurą, jeśli państwo członkowskie UE w wyznaczonym terminie (Polska dostała na to dwa miesiące), nie skoryguje naruszenia przepisów, KE może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do TSUE.

We wtorek do Brukseli trafiła kolejna odpowiedź Polski w tej sprawie.

Źródło: polsatnews.pl

d1jabjv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jabjv
d1jabjv
Więcej tematów