"Polska nie zmieni stanowiska ws. głosowania w UE"
Polska nie przewiduje zmiany swojego
stanowiska w kwestii przyjętego w Nicei systemu głosowania w Unii
Europejskiej - zapowiedział szef polskiej dyplomacji
Włodzimierz Cimoszewicz, inaugurując Forum "Konstytucja dla
Europy", zorganizowane przez MSZ, Kancelarię Prezydenta i Centrum
Stosunków Międzynarodowych.
Według Cimoszewicza, podjęta przez Sejm uchwała przewidująca weto polskiej delegacji na konferencji międzyrządowej w Rzymie, w przypadku przyjęcia innych niż nicejskie zasady głosowania, jest wsparciem dla rządu.
Jednak - jak zwracał uwagę minister - procedura obrad konferencji międzyrządowej nie przewiduje stosowania weta, tylko uzgadnianie stanowisk.
"Formalnie nie powinniśmy mówić o wecie - rozwiązania będą uzgadniane, ale w tym konkretnym przypadku (chodzi o uzgodnienia przyjęte w Nicei) nie przewidujemy możliwości zmiany naszego stanowiska" - powiedział Cimoszewicz.
Dodał, że przesadne są oczekiwania, iż sprawa uzgodnień nicejskich rozstrzygnie się w sobotę, podczas inauguracji konferencji międzyrządowej UE: konferencja będzie trwać kilka tygodni, dopiero wówczas można oczekiwać konkretnych decyzji.
W myśl projektu konstytucji UE, korzystny dla Polski system głosowania większościowego, uzgodniony w 2000 roku w Nicei, zostanie zastąpiony w 2009 roku systemem, w którym do podjęcia decyzji wystarczy głos zwykłej większości państw Unii zamieszkanych przy tym przez 60 proc. jej ludności.
Przed odbieraniem jako "tragedii narodowej" ewentualnego odrzucenia polskich postulatów przestrzegał szef Centrum Stosunków Międzynarodowych Janusz Reiter. "Może po tej śmierci warto jeszcze dalej żyć" - mówił Reiter, odnosząc się do słów posła Jana Rokity w sejmowej debacie na ten temat: "Nicea, albo śmierć".
Danuta Huebner opowiedziała się za przyjęciem w przyszłej konstytucji Unii zasady "jeden kraj - jeden komisarz". Chodzi o to, aby każdy kraj członkowski miał swojego przedstawiciela w Komisji Europejskiej.
Zdaniem Huebner, spowoduje to "identyfikowanie" się krajów członkowskich z procesem decyzyjnym Unii, co jest większym zyskiem, niż argument efektywności Komisji przy mniejszym jej składzie.
Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta - współorganizator konferencji - Dariusz Szymczycha uważa, że Forum "Konstytucja dla Europy", które będzie się toczyć równolegle z konferencją międzyrządową UE, będzie wsparciem dla polskiej delegacji.
Pomoże też opinii publicznej na lepsze zapoznanie się z przyszłym Traktatem Konstytucyjnym UE.
Konferencja międzyrządowa UE rozpoczyna się w sobotę w Rzymie. (iza)