Polska myśl motoryzacyjna na wystawie w Muzeum Techniki
Warszawa, syrena, polonez – te cuda polskiej motoryzacji jeszcze do 28 stycznia można oglądać na wystawie "55 lat FSO" w warszawskim Muzeum Techniki. Oprócz znanych aut, organizatorzy zaprezentowali również prototypy, które nigdy nie weszły do seryjnej produkcji.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/syrena-tanczy-poloneza-w-warszawie-6038715845751937g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/syrena-tanczy-poloneza-w-warszawie-6038715845751937g )
Syrena tańczy Poloneza w Warszawie...
Historia Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie jest w znacznym stopniu historią polskiej motoryzacji w okresie po II wojnie światowej. Mieliśmy to na uwadze organizując wystawę "55 lat FSO" - powiedział Wirtualnej Polsce dyrektor warszawskiego Muzeum Techniki Jerzy Jasiuk.
Na wystawie prezentowane są nie tylko seryjne samochody produkowane w FSO, ale również unikatowe prototypy, które niestety nie doczekały się tej seryjnej produkcji – opowiada Wirtualnej Polsce Jerzy Jasiuk. Warszawa 210, Syrena 110, Wars – znawcy oceniają, że te pojazdy mogłyby odnieść sukces nie tylko w kraju, ale i za granicą, gdyby zdecydowano się na ich masową produkcję.
Z myślą o fanach sportu, organizatorzy zdecydowali się zaprezentować samochód, w którym 8-osobowy zespół kierowców pod przewodnictwem Sobiesława Zasady pobił trzy rekordy świata seryjnym Fiatem 125p na dystansach: 25000 km, 25000 min i 50000 km.
Na wystawie można również zapoznać się z pamiątkami z różnych okresów fabryki oraz ze zdjęciami wszystkich modeli aut, jakie stworzono w FSO.
Konrad Żelazowski, Wirtualna Polska